Uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego mogą mieć prawo do tzw. nauczyciela wspomagającego. Sprawdź, czy dyrektor szkoły powinien zatrudnić nauczyciela wspomagającego, nawet jeśli rodzice dziecka nie widzą takiej potrzeby. Dowiedz się, czy szkoła potrzebuje zgody rodziców na zatrudnienie nauczyciela współorganizującego kształcenie specjalne dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W trakcie roku szkolnego może okazać się konieczne zatrudnienie nauczyciela wspomagającego dla dziecka w oddziale przedszkolnym lub przedszkolu. Jeśli orzeczenie wydano na okres roku szkolnego wątpliwości budzi czas trwania umowy o pracę. Czy powinna być zawarta do końca zajęć czy roku szkolnego? Co w sytuacji, gdy rodzice co roku doręczają nowe orzeczenie na jeden rok szkolny, a limit umów na czas określony nauczyciela wspomagającego został wyczerpany?
Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola – na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców (§ 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli). Jest zatem placówką nieferyjną.
Natomiast oddział przedszkolny jest podstawową jednostką organizacyjną przedszkola i stosownie do zapisów art. 95 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, nie wchodzi w skład struktury organizacyjnej (klas) szkoły podstawowej i zachowuje odrębności programowe.
W organizacji przedszkola nie są przewidziane ferie zimowe i letnie, a w konsekwencji zalicza się je do tzw. placówek nieferyjnych. Tę sama zasadę należy stosować do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej (art. 13 ust. 5 ustawy Prawo oświatowe).
Fakt, iż w przedszkolu i oddziale przedszkolnym nie są przewidziane ferie zimowe i wakacje istotnie wpływa na zasady zatrudniania nauczyciela wspomagającego na czas określony. Sprawdź, na jaki okres zatrudnić nauczyciela wspomagającego w placówce nieferyjnej.
Rewalidacja jest przydzielana najczęściej w charakterze godzin ponadwymiarowych lub w ramach zwiększenia wymiaru zajęć nauczyciela zatrudnionego na niepełny etat. Sprawdź w jaki sposób i komu przydzielić i rozliczyć zajęcia rewalidacyjne dla uczniów objętych kształceniem specjalnym.
Jednym z dostosowań na egzaminie ósmoklasisty jest wsparcie w czytaniu i pisaniu dla ucznia. Dowiedz się, kto może być nauczycielem wspomagającym w czytaniu i pisaniu na egzaminie ósmoklasisty.
Od nauczyciela wspomagającego wymaga się ukończenia pedagogiki specjalnej w odpowiedniej specjalności. Odpowiedniej czyli jakiej? Odpowiedź na to pytanie dadzą aktualne standardy kształcenia nauczycieli. Sprawdź, jaki kierunek studiów podyplomowych będzie dawał nauczycielowi kwalifikacje do realizacji zadań nauczyciela wspomagającego zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.
Tzw. nauczyciel wspomagający jest zatrudniany w określonych okolicznościach także w przedszkolu. Dla takiego nauczyciela – tak jak w szkole – sformułowano określone wymagania kwalifikacyjne. Sprawdź, jakimi kwalifikacjami musi legitymować się nauczyciel wspomagający w przedszkolu.
Uczniom z niepełnosprawnościami sprzężonymi przydziela się nauczyciela wspomagającego, jeżeli wynika to z zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Czy koniecznie musi być to jeden nauczyciel dla jednego ucznia?
Pomoc uczniom w opanowaniu i utrwaleniu wiadomości oraz umiejętności z wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych – to według MEiN główne zadanie szkół po powrocie uczniów pod koniec maja. Zwiększone środki z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej będą przeznaczone na finansowanie zajęć wspomagających, które rozpoczną się jeszcze w tym roku szkolnym.
Nauczyciel wspomagający powinien legitymować się kwalifikacjami odpowiednimi do rodzaju niepełnosprawności ucznia, z którym pracuje. To samo dotyczy zajęć rewalidacyjnych.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.