Rewalidacja jest przydzielana najczęściej w charakterze godzin ponadwymiarowych lub w ramach zwiększenia wymiaru zajęć nauczyciela zatrudnionego na niepełny etat. Sprawdź w jaki sposób i komu przydzielić i rozliczyć zajęcia rewalidacyjne dla uczniów objętych kształceniem specjalnym.
W zakresie przydziału zajęć rewalidacyjne przepisy mogą budzić wątpliwości. Przede wszystkim rewalidację przydziela się nauczycielom posiadającym kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych (tzw. nauczycielom wspomagającym). Zajęcia te można przydzielić również specjalistom (§ 7 ust. 7 pkt 5 rozporządzenia MEN z 9 sierpnia 2017 r.). Rozporządzenie nie definiuje jednak, kim jest specjalista. Niewątpliwie chodzi tu jednak o nauczycieli z wykształceniem odpowiednim do rodzaju niepełnosprawności ucznia.
Z drugiej strony rewalidacja została przypisana także pedagogowi specjalnemu (§ 3 ust. 2 pkt 1-2 rozporządzenia MEiN z 22 lipca 2022 r.).
W takim przypadku godziny rewalidacji zostaną wliczone do liczby etatów specjalistów, zgodnie z art. 42d Karty Nauczyciela. Nie będzie tak natomiast w razie ich przydziału tzw. nauczycielowi wspomagającemu, gdyż nie jest on uznawany za specjalistę w rozumieniu art. 42d Karty Nauczyciela.
Wspomniane prawne niejasności niestety przekładają się na ustalenie, jakie pensum obowiązuje w ramach zajęć rewalidacyjnych. W przepisach nie uregulowano bowiem odrębnego pensum dla tych zajęć. To znaczy, ze rewalidację należy przydzielać według pensum obowiązującego dla danego stanowiska pracy, które zajmuje nauczyciel:
Przeczytaj także: Przydzielenie godzin pedagoga specjalnego nauczycielowi wspomagającemu
Zajęcia rewalidacyjne można przydzielić w ramach godzin ponadwymiarowych. Co do zasady wystarczy tu polecenie służbowe, o ile nie dojdzie do przekroczenia limitu godzin ponadwymiarowych tj. ¼ tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczyciela.
Natomiast w przypadku nauczycieli zatrudnionych w niepełnym wymiarze zajęć rewalidację przydziela się za porozumieniem stron zwiększającym ten wymiar.
Aby prowadzić zajęcia rewalidacyjne, nie wystarczy posiadać kwalifikacje pedagoga specjalnego lub tzw. nauczyciela wspomagającego. Bez względu na zajmowane stanowisko należy spełniać odrębne wymogi, w jednym z poniższych wariantów:
Do prowadzenia rewalidacji wymagane są kwalifikacje w zakresie adekwatnym do rodzaju niepełnosprawności z ucznia, z którym maja być prowadzone zajęcia.
Nauczycielowi prowadzącemu rewalidację nie będzie należał się dodatek za trudne warunki pracy. Dodatek taki przysługuje bowiem jedynie w przypadku prowadzenia zajęć nauczania indywidualnego z uczniem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Nie obejmuje to zatem rewalidacji. W konsekwencji nauczyciel realizujący zajęcia rewalidacyjne nie otrzyma także dodatku za warunku uciążliwe.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń