Sprawdź, czy lekcję pokazową w drugi roku przygotowania do zawodu nauczyciela wspomagającego może obserwować nauczyciel dyplomowany będący pedagogiem specjalnym.
Tzw. nauczyciel wspomagający wykonuje swoje zadania nie tylko dla dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Zadania tego nauczyciela wykraczają poza ten zakres. Jaka jest zatem relacja służbowa pomiędzy nauczycielem wspomagającym a nauczycielami prowadzącymi zajęcia?
Tzw. nauczyciel wspomagający zatrudniany jest w celu realizacji zaleceń z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Kandydat na to stanowisko musi legitymować się kwalifikacjami z pedagogiki specjalnej. Czy może je uzyskać w drodze studiów podyplomowych?
Do jednego oddziału mogą być zapisani uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, którzy wymagają wsparcia nauczyciela wspomagającego. Sprawdź, czy można zatrudnić jednego nauczyciela wspomagającego dla dwóch uczniów z orzeczeniem, gdy orzeczenia wydane są z różnych przyczyn.
Pensum w ramach rewalidacji nie zostało wprost wskazane w przepisach Karty Nauczyciela. Niemniej jednak znajdziemy w nich wskazówki, kto może prowadzić zajęcia rewalidacyjne. Dowiedz się, według jakiego pensum przydziela się rewalidację od 1 września 2022 r.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Tzw. nauczyciel wspomagający to specyficzne stanowisko pracy. Ogólnie rzecz ujmując, nie prowadzi on samodzielnie zajęć, lecz wspiera w ich realizacji innych nauczycieli. Czy zatem możliwe jest łączenie stanowiska nauczyciela wspomagającego i prowadzenia innego przedmiotu?
Oligofrenopedagogika to dziedzina pedagogiki specjalnej, która koncentruje się na terapii i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Nauczyciel posiadający kwalifikacje w tym zakresie co do zasady ma zatem uprawnienia do prowadzenia zajęć z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną. Jakie stanowiska może zajmować w przedszkolu i szkole? Warto pamięta, że w grę wchodzi tu nie tylko pedagog specjalny, ale też tzw. nauczyciel wspomagający. Dowiedz się także, jakie pensum przysługuje nauczycielowi z przygotowaniem w zakresie edukacji i rehabilitacji osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.