Nauczyciel wspomagający zatrudniony w danej placówce powinien wykonywać zadania sprecyzowane przez dyrektora placówki, w której jest zatrudniony. Sprawdź przykładowy zakres zadań!
Nauczyciele zatrudnieni w celu realizacji zaleceń z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego (nauczyciel wspomagający, terapeuta SI etc.) mogą pracować tak długo, jak długo dany uczeń jest uczniem danej szkoły. W przypadku odejścia ucznia ze szkoły, odpada potrzeba zatrudniania danego specjalisty i w związku z tym nauczyciel otrzymuje wypowiedzenie. Czy wiąże się to z prawem do odprawy z tytułu zwolnienia z pracy?
Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, mają możliwość pobierania nauki we wszystkich typach szkół, a więc i w szkołach ogólnodostępnych. Zalecenia co do formy kształcenia zapisane w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego są tylko sugestią. Decyzja o wyborze placówki należy zaś do rodziców ucznia. Sprawdź, jak zorganizować dla takiego ucznia naukę w szkole ogólnodostępnej.
Niejednokrotnie w orzeczeniach poradni psychologiczno-pedagogicznej zalecane jest wsparcie nauczyciela wspomagającego. Czy możliwe są alternatywne rozwiązania? Sprawdź, czy w przypadku, gdy orzeczenie wymaga zatrudnienia nauczyciela wspomagającego, można zatrudnić innego specjalistę.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.