Nauczyciel niemający przygotowania pedagogicznego może zostać zatrudniony w szkole, ale jedynie na początku swojej drogi zawodowego. Dotyczy to także stanowisk specjalistów. Sprawdź, na jakich zasadach będzie można zatrudnić nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego.
Jak się okazuje, obowiązek zatrudniania specjalistów będzie dotyczył również niepublicznych szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Sprawdzamy, w jakim zakresie.
17 maja br. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje szereg zmian dla szkół i przedszkoli. Dotyczą one m.in. przyszłorocznych egzaminów, nauki zdalnej czy nowego stanowiska pedagoga specjalnego. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami zmian!
Po okresie nauczania zdalnego konieczne jest położenie większego nacisku na pomoc psychologiczno-pedagogiczną w szkołach. Epidemia miała bowiem negatywny wpływ na kondycję psychiczną uczniów. Z takiego założenia wyszedł ustawodawca, proponując zmiany w zakresie zatrudniania specjalistów i w czasie pracy nauczycieli. Mają one sprzyjać lepszej organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach i przedszkolach.
Najprawdopodobniej już w maju 2022 r. uchwalone zostaną standardy zatrudniania nauczycieli specjalistów. Aktualnie ustawa regulująca te kwestie jest już w Senacie. To oznacza konieczność dostosowania arkusza organizacyjnego do nowych wymogów.
Nie wszystkie zajęcia w czasie ograniczenia stacjonarnego funkcjonowania jednostek oświaty zostaną zawieszone. Wyjątek dotyczy niektórych zajęć prowadzonych z uczniami niepełnosprawnymi. Sprawdź, jak zatem zorganizować pracę specjalisty w czasie zawieszenia zajęć.
Za właściwe prowadzenie dokumentacji w przedszkolu i szkole odpowiada dyrektor. Aby specjaliści prawidłowo wywiązywali się ze swoich obowiązków dotyczących dokumentowania udzielanej pomocy dzieciom i uczniom, muszą mieć dobrze opracowane wzory, bo takich w przepisach nie ma. Podpowiadamy, jak prawidłowo powinni dokumentować swoją pracę specjaliści.
Od 1 września 2018 r. zadania specjalistów w szkołach, przedszkolach i innych placówkach, w tym poradniach psychologiczno – pedagogicznych, realizowane w ramach pensum, zostaną określone wprost w rozporządzeniu. Ma to m.in. przeciwdziałać nierównemu dostępowi do pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.