Nie wszystkie zajęcia w czasie ograniczenia stacjonarnego funkcjonowania jednostek oświaty zostaną zawieszone. Wyjątek dotyczy niektórych zajęć prowadzonych z uczniami niepełnosprawnymi. Sprawdź, jak zatem zorganizować pracę specjalisty w czasie zawieszenia zajęć.
Od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2021 r. ograniczono stacjonarne funkcjonowanie
(§ 2 ust. 1 rozporządzenia MEiN z 13 grudnia 2021 r.).
W tym czasie zasadniczo będą realizowane zajęcia zdalne.
W przypadku uczniów, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie mogą realizować zajęć zdalnych w miejscu zamieszkania, dyrektor szkoły ma obowiązek:
O wyborze rozwiązań w zakresie zajęć z uczniami niepełnosprawnymi, tak jak i z pozostałymi uczniami należy poinformować:
(§ 3 ust. 3 – 6 rozporządzenia).
Co w takiej sytuacji ze specjalistami takimi jak psycholog czy pedagog szkolny? Nauczyciele ci będą w czasie zawieszenia realizować co do zasady nauczanie zdalne. Nie przewidziano dla nich wyłączeń, z wyjątkiem przypadku dotyczącego zajęć w szkole z uczniem niepełnosprawnym.
W czasie zawieszenia dyrektor może czasowo zmodyfikować tygodniowy rozkład zajęć w zakresie prowadzonych zajęć zdalnych. W tym celu dyrektor powinien zasięgnąć opinii rady pedagogicznej. Poza tym o zmianie tej dyrektor musi natychmiast zawiadomić kuratora oświaty (§ 1 ust. 1 pkt 15 i ust. 1a rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 r.). Jeżeli więc specjalista będzie realizował zajęcia zdalne, to w celu usprawnienia organizacji nauczania można rozważyć zmianę planu zajęć.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń