Pensum nauczycieli specjalistów określa organ prowadzący na poziomie do 22 godzin. Jak rozlicza się takie pensum. Czy godzina nauczyciela specjalisty to godzina zajęć (45 minut) czy też godzina zegarowa (60 minut). Sprawdź, jak rozlicza się pensum nauczyciela specjalisty w szkole i placówce oświatowej.
Od 1 września 2024 r. obowiązywać będą wyższe wymagania dotyczące liczby etatów nauczycieli – specjalistów w szkołach i przedszkolach. Jak zapowiada MEN – nie będą one ostateczne. Przedstawiciele resortu zapowiadają kolejne podwyższenie wymogów dotyczących liczby etatów specjalistów.
W szkole publicznej nie samorządowej lub niepublicznej nauczyciel specjalista w określonych przypadkach może być zatrudniony na podstawie umowy zlecenie (umowy cywilnoprawnej). Rozwiązanie takie – choć dopuszczalne – nie zagwarantuje jednak spełnienia wymogu zapewnienia odpowiedniej liczby etatów specjalistów.
Od 13 listopada br. w ramach projektu „Szkoła dostępna dla wszystkich” można skorzystać z konsultacji ze specjalistami. Ministerstwo edukacji i Instytut Badań Edukacyjnych opublikowali materiały dla szkół i przedszkoli zakwalifikowanych do projektu.
Podniesienie kompetencji nauczycieli specjalistów – pedagogów, psychologów, pedagogów specjalnych oraz logopedów – to główne założenie programu „Szkoła dostępna dla wszystkich” (Accesssible School for All). Pozwoli on zdobyć wiedzę z zakresu udzielania wsparcia dla dzieci, uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Rekrutacja do projektu rozpocznie się we wrześniu 2023 r.
Dyrektor musi zapewnić odpowiednią liczbę nauczycieli specjalistów względem liczby uczniów. To jednak nie wszystko. Musi także mieć na względzie, ilu nauczycieli specjalistów przypadało na ucznia w latach szkolnych 2020/2021 i 2021/2022. Sprawdź, w jaki sposób uwzględnić ten wymóg w obsadzie specjalistów.
Wysokość pensum nauczycieli specjalistów określa organ prowadzący, z tym, że nie może ono wynosić więcej niż 22 godziny zajęć tygodniowo. Jeżeli dotąd obowiązujący wymiar godzin zajęć tych nauczycieli został powiększony, konieczne jest podanie odpowiedniej informacji nauczycielom. Kto i w jakiej formie powinien tego dokonać?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Szkoła musi zapewnić określoną liczbę etatów na stanowiskach specjalistycznych, w zależności od liczby uczniów. Niestety na oświatowym rynku pracy takich specjalistów brakuje. Czasami więc szkoła znajdzie się w sytuacji bez wyjścia. Ale czy na pewno?
Szkoły mają obowiązek zapewnienia określonej puli godzin nauczycieli specjalistów. Wśród nich znalazło się nowe stanowisko pedagoga specjalnego, które musi być obsadzone w szkołach z odpowiednią liczbą uczniów. Sprawdź, jak spełnić wymogi w zakresie zatrudniania specjalistów.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Czy uczniowie chcący skorzystać z pomocy psychologa, logopedy czy terapeuty mogą to robić w czasie swoich lekcji, czy tylko przed lub po lekcjach? Sprawdź, w jakich godzinach należy zapewnić wsparcie nauczycieli specjalistów w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Jaka dokumentacja obowiązuje nauczycieli, którym przydzielono godziny pedagoga specjalnego? Czy pedagog specjalny prowadzi taką sama dokumentację, jak inni specjaliści w szkole? Sprawdzamy w przepisach.
Już od 1 września 2022 r. dyrektorzy muszą zapewnić odpowiednią liczbę etatów specjalistów. Znalezienie nauczyciela z odpowiednimi kwalifikacjami może niestety nastręczać trudności. Czy zatem można zatrudnić na stanowisku specjalistycznym osobę bez wymaganych kwalifikacji. Na szczęście tak. Szczegóły w artykule.
Od 1 września 2022 r. obowiązują nowe standardy zatrudniania nauczycieli specjalistów w szkołach i przedszkolach. Celem wprowadzonych zmian jest zwiększenie dostępności nauczycieli przygotowanych do pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W związku z wprowadzeniem nowego stanowiska nauczycielskiego – pedagoga specjalnego – konieczne stało się wydanie nowych przepisów dotyczących szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
To już pewne. Obowiązek zatrudniania specjalistów w szkołach i przedszkolach będzie stosowany od 1 września 2022 r. Poprawka mająca złagodzić te wymogi nie została ostatecznie przyjęta przez Senat i nie trafiła do Sejmu.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.