Urlop wychowawczy jest odmianą urlopu bezpłatnego. Może jednak dojść do sytuacji, w której w trakcie urlopu wychowawczego pracownica będzie otrzymywała zasiłek macierzyński. Stanie się tak, wówczas gdy pracownica w trakcie urlopu wychowawczego urodzi dziecko.
Od nowego 2022 r. obowiązują nowe reguły naliczania okresów zasiłkowych. Zmiana wiąże się przede wszystkim z innymi zasadami przerywania tego okresu. Do tego dochodzą także rozwiązania przejściowe.
Obecnie wystarczy jeden dzień przerwy i w przypadku zachorowania na inną jednostkę chorobową okres zasiłkowy jest naliczany od nowa. Wystarczy więc krótkotrwałe odzyskanie zdolności do pracy. To jednak ma się zmienić w 2022 r.
Podstawy wymiaru składek nie stanowią m.in. nagrody jubileuszowe,które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat. Co jednak, gdy nagroda jubileuszowa w szkole została wypłacona przed upływem 5 lat od wypłacenia poprzedniej nagrody?
Dzień porodu jest ostatnim dniem zatrudnienia w przypadku przedłużenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Zarazem jest to również pierwszy dzień wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Inaczej będzie jednak, gdy nauczyciel wcześniej rozpocznie korzystanie z urlopu macierzyńskiego.
W przypadku używania dziennika elektronicznego, wielu nauczycieli pracuje w tym dzienniku także w domach. Czy można to robić podczas zwolnienia lekarskiego? Odpowiedź w artykule.
Niekiedy choroba dziecka lub inna nagła konieczność sprawowania nad nim opieki wyklucza wykonywanie pracy. W takim przypadku nauczycielom i innym pracownikom oświaty z pomocą przychodzi specjalne zwolnienie z tytułu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem. Za czas tego zwolnienia należy się zaś zasiłek opiekuńczy. W artykule rozprawiamy się z wątpliwościami dotyczącymi przyznawania tego zasiłku.
Niejednokrotnie zdarza się, że przez ostatnie dni zatrudnienia pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, które skończy się już po ustaniu stosunku pracy. Sprawdź, kto w takim przypadku rozlicza zasiłek chorobowy.
Do okresu zasiłkowego zalicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy. W przypadku tej samej jednostki chorobowej wymagana jest jednak przerwa w tym okresie w wymiarze powyżej 60 dni. Rodzi się pytanie, co to znaczy „ta sama jednostka chorobowa” i jakie dni zalicza się do wspomnianej przerwy.
Pytanie: Komu przysługuje zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy za osoby powracające z urlopów związanych z rodzicielstwem?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty