Obecnie wystarczy jeden dzień przerwy i w przypadku zachorowania na inną jednostkę chorobową okres zasiłkowy jest naliczany od nowa. Wystarczy więc krótkotrwałe odzyskanie zdolności do pracy. To jednak ma się zmienić w 2022 r.
Jak wiadomo, zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby. Maksymalny wymiar okresu zasiłkowego to 182 dni. Jeżeli zaś niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży, wtedy jest on wydłużony do 270 dni.
Od 1 stycznia 2022 r. do tego samego okresu zasiłkowego będą wliczane:
Okresy poprzednich niezdolności do pracy będą zaliczane, gdy przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekroczy 60 dni. Do okresu niezdolności nie będą jedynie wliczane okresy niezdolności do pracy przypadające przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży.
Nie będzie to dotyczyło niezdolności do pracy powstałej w trakcie ciąży. Inaczej mówiąc, w celu nabycia prawa do świadczeń w nowym okresie zasiłkowym pracownik musi być zdolny do pracy przez co najmniej 60 dni.
Poza tym od 1 stycznia 2022 r. skrócony zostanie okres wypłaty zasiłku przypadający po ustaniu zatrudnienia. Otóż będzie on przysługiwał nie dłużej niż przez 91 dni. Nie będzie to jednak dotyczyło sytuacji, w których niezdolności do pracy powstała wskutek poddania się:
a także spowodowanej gruźlicą lub występującej w trakcie ciąży.
Zasiłki oraz świadczenie rehabilitacyjne, do których prawo powstało przed dniem 1 stycznia 2022 r., po nowym roku wypłacane będą się w wysokości i na zasadach dotychczasowych. Takie zasady zostaną utrzymane przez cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń