Wprowadzona do Kodeksu pracy z dniem 26 kwietnia 2023 r. elastyczna organizacja pracy umożliwia rodzicom dzieci w wieku do lat 8 zawnioskować o pracę zdalną, indywidualny rozkład czasu pracy czy obniżenie wymiaru czasu pracy. Co więcej, trudniej będzie zwolnić pracownika szkoły, który złoży wniosek o elastyczną organizację pracy, ponieważ to dyrektor szkoły będzie musiał udowodnić, że nie ten wniosek był rzeczywistą przyczyną zwolnienia z pracy. Dowiedz się, co w praktyce oznacza i na czym polega elastyczna organizacja pracy w szkole i których stanowisk dotyczy.
Pojęcie „elastycznej organizacji pracy” zostało zdefiniowane w postanowieniach dyrektywy Parlamentu Europejskiego nr 2019/1158 (tzw. dyrektywa work-life balance. „Elastyczna organizacja pracy” oznacza możliwość dostosowania przez pracownika jego organizacji pracy, w tym przez wykorzystanie pracy zdalnej, elastycznych rozkładów czasu pracy lub zmniejszenie wymiaru czasu pracy. Elastyczna organizacja pracy dla pracowników – rodziców dzieci w wieku do lat 8 ma zostać wprowadzona do Kodeksu pracy poprzez dodanie art. 188(1).
Wniosek o elastyczną organizację pracy może złożyć pracownik szkoły wychowujący dziecko, do ukończenia przez nie 8 roku życia. Elastyczna organizacja pracy polega na:
Pracownik – rodzic dziecka w wieku do lat 8, we wniosku o elastyczną organizację pracy powinien wskazać:
1) imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka;
2) przyczynę konieczności skorzystania z elastycznej organizacji pracy;
3) termin rozpoczęcia i zakończenia korzystania z elastycznej organizacji pracy;
4) rodzaj elastycznej organizacji pracy, z której pracownik planuje korzystać.
Dyrektor szkoły po otrzymaniu wniosku o elastyczną organizację pracy powinien rozważyć proponowane przez pracownika rozwiązania. Podejmując decyzję o uwzględnieniu lub odmowie uwzględnienia wniosku o elastyczną organizację pracy, dyrektor szkoły musi wziąć pod uwagę:
Na odpowiedź na wniosek o elastyczną organizację pracy dyrektor szkoły ma tylko 7 dni od dnia jego otrzymania. W odpowiedzi na wniosek pracownika szkoły, dyrektor może wskazać inny możliwy termin zastosowania elastycznej organizacji pracy, niż wskazany we wniosku.
Złożenie przez pracownika wniosku o elastyczną organizację pracy nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę lub jej rozwiązanie bez wypowiedzenia przez pracodawcę i przyczyny uzasadniającej prowadzenie przygotowania do wypowiedzenia lub rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia. Jeżeli pracownik, który złożył wniosek o elastyczną organizację pracy mimo wszystko otrzyma wypowiedzenie, to dyrektor szkoły będzie musiał wykazać, że powodem wypowiedzenia nie był wniosek pracownika o elastyczną organizację pracy.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń