Rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron nie kojarzy się z wypłatą odprawy. W znacznej większości przypadków porozumienie stron rzeczywiście nie oznacza konieczności przyznania odprawy. Nie oznacza to jednak, że rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron w każdej sytuacji pozbawi nauczyciela lub pracownika niepedagogicznego prawa do odprawy.
Jak wiadomo, okres czynnej służby wojskowej jest zaliczany do stażu pracowniczego, co ma wpływ na dodatek stażowy, nagrodę jubileuszową nauczycieli i pracowników samorządowych, a także odprawę emerytalną tych drugich. Czy tak samo należy traktować okres przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych?
W ostatnich latach ugruntował się pogląd, zgodnie z którym nauczycielom i pracownikom samorządowym w wyniku udokumentowania dodatkowego stażu należy się wyrównanie dodatku stażowego. Wyrównanie to obejmuje zasadniczo 3 lata wstecz. Sprawdź, z czego wynika okres wyrównania dodatku stażowego.
Pytanie: Ile razy pracownik szkoły powołany do WOT powinien otrzymać z tego tytułu odprawę? Czy urlop bezpłatny w związku z powołaniem do terytorialnej służby wojskowej przysługuje każdorazowo?
W praktyce rozwiązanie stosunku pracy nauczyciela lub pracownika niepedagogicznego, który zamierza przejść na emeryturę, rentę lub świadczenie kompensacyjne, następuje w dniu 31 sierpnia. W przypadku pracowników samorządowych termin wypłaty odprawy emerytalnej przypada na dzień rozwiązania stosunku pracy. W przypadku 31 sierpnia 2024 r. będzie to sobota. Czy właśnie w tym dniu należy wypłacić odprawę? Sprawdź, czy 31 sierpnia 2024 r. to jedyny możliwy termin wypłaty odprawy emerytalnej.
Pracownik szkoły powołany do pełnienia terytorialnej służby wojskowej w WOT otrzyma urlop bezpłatny. Mimo tego okres pełnienia tej służby jest zaliczany do stażu pracowniczego. Nie zawsze jednak będzie to okres całego urlopu bezpłatnego.
Do dnia 2 czerwca 1996 r. pracownicy korzystali z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad swoim dzieckiem, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 4 lat życia. Czy okres tego dawnego urlopu wychowawczego jest obecnie wliczany do stażu pracowniczego, od którego zależy dodatek stażowy, nagroda jubileuszowa czy odprawa emerytalna?
W każdej szkole i placówce prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego musi istnieć regulamin wynagradzania pracowników samorządowych w szkole. Regulamin ten nie może zawierać rozwiazań dla pracowników niepedagogicznych mniej korzystnych niż przewidziane w przepisach powszechnie obowiązującego prawa. Sprawdź, jakich błędów nie powinno być w regulaminie wynagradzania pracowników samorządowych w szkole.
Pytanie: Pracownik samorządowy otrzymał dodatkowe obowiązki innego pracownika zajmującego takie same stanowisko. Musi on wykonywać obowiązki swoje i nieobecnego pracownika. Czy w związku z tym pracownikowi samorządowemu można przyznać dodatek specjalny?
Pytanie: Czy organ prowadzący może narzucać dyrektorowi wysokość wynagrodzeń pracowników niepedagogicznych?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty