Sygnalista (whistleblower) to ostatnio bardzo popularne sformułowanie. O co tu chodzi? Już niebawem w życie wejdą nowe przepisy, które nakazują chronić osoby zgłaszające w danej organizacji naruszenie prawa. Rozwiązania te będą stosowane także w szkołach. Sprawdź, jakie obowiązki będą ciążyły na jednostkach oświaty w związku z ochroną sygnalistów.
Ochrona sygnalistów w szkole bezpośrednio na mocy dyrektywy
Nadal trwają prace legislacyjne nad nową ustawą o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Zgodnie z projektem nowe przepisy mają wejść w życie w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia.
Ustawa stanowi wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (Dz. Urz. UE L 305 z 26.11.2019, str. 17 oraz Dz. Urz. UE L 347 z 20.10.2020, str. 1). To dość istotna wiadomość. Gdyby bowiem okazało się, że do 17 grudnia 2021 r. ustawa nie wejdzie w życie, to bezpośrednie zastosowanie znajdzie wspomniana dyrektywa.
Co w nowej ustawie
Przyjmijmy jednak, że ustawa zostanie ogłoszona na początku grudnia i zdąży wejść w życie w terminie. Co w niej znajdziemy? Ustawa będzie regulowała:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń