Wprowadzanie zmian do statutu szkoły lub przedszkola stwarza wiele problemów. Bardzo często bowiem statuty stają się mało czytelne, pełno w nich chaosu spowodowanego nanoszeniem wcześniejszych zmian. Dlatego podpowiadamy, jak wprowadzać zmiany do statutów, jak wyglądają poszczególne procedury, a jak uchwały. Przedstawiamy 12 odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wprowadzania zmian do statutów.
Rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia zostało podpisane! Nowa podstawa dla szkół ponadpodstawowych będzie obowiązywać od roku szkolnego 2019/2020. Sprawdzamy, co przewiduje i jak wygląda liczba godzin zajęć edukacyjnych.
Nowelizacja Karty Nauczyciela porządkuje zasady korzystania z urlopu wypoczynkowego przez osoby pełniące stanowiska kierownicze w szkołach oraz nauczycieli pracujących jednocześnie w szkole i przedszkolu. Rozszerzony zostanie także katalog okoliczności uprawniających nauczyciela do urlopu uzupełniającego. Poznaj nowe zasady korzystania z urlopu wypoczynkowego przez nauczycieli.
Prawidłowe zapisy w statucie gwarantują sprawne funkcjonowanie szkoły czy placówki oświatowej. Niestety często okazuje się, że w statucie nie ma odpowiednich zapisów wymaganych przez nowe przepisy oświatowe. Sprawdzamy, co się zmieniło – poznaj 11 odpowiedzi na pytania!
Minister edukacji narodowej podczas XVII Kongresu Gmin Wiejskich w Rawie Mazowieckiej podsumowała stan wdrażania reformy edukacji oraz finansowania zadań oświatowych. Jednocześnie zapowiedziała kolejne zmiany. Sprawdzamy, nad czym jeszcze pracuje resort i co zostanie wdrożone w najbliższych latach.
Z początkiem września weszło w życie wiele nowych regulacji dotyczących organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach i przedszkolach, zajęć rewalidacyjnych czy nauczaniu indywidualnym. Wiele z nich jest niejasnych i nadal dyrektorzy i nauczyciele mają problem z ich interpretacją, a co za tym idzie – z prawidłową organizacją zajęć dla uczniów z orzeczeniem.
Zmiana przepisów oświatowych, która weszła w życie z początkiem września, wymaga również uwzględnienia nowych wytycznych w podejmowanych w placówkach uchwałach. Dlatego też dyrektor szkoły powinien zweryfikować podstawę prawną każdego dokumentu, gdyż wszystkie podejmowane po 1 września uchwały muszą być zgodne z obowiązującym prawem. Przedstawiamy 13 wzorów uchwał, w których zmieniła się podstawa prawna, a które mogą być przydatne na początku roku szkolnego.
Nowe przepisy prawa oświatowego zmieniły sytuację części nauczycieli przebywających w stanie nieczynnym. W związku z reformą oświaty nauczyciele zakończą przedterminowo stan nieczynny nawet gdy znajdą dodatkową pracę na część etatu. Sprawdź, kiedy nauczyciel ma obowiązek a kiedy możliwość powrotu do pracy ze stanu nieczynnego w zależności od tego, czy przeniesienie w stan nieczynny było na podstawie Karty Nauczyciela czy przepisów przejściowych.
W związku z wieloma wątpliwościami dotyczącymi edukacji włączającej i nowych rozwiązań dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
W dniu dzisiejszym, czyli 1 września 2017 r., wchodzi w życie niezwykle istotne nowe rozporządzenie w sprawie nadzoru pedagogicznego. Sprawdzamy, co nowego przewidziano w nadzorze.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty