Zmiana przepisów oświatowych, która weszła w życie z początkiem września, wymaga również uwzględnienia nowych wytycznych w podejmowanych w placówkach uchwałach. Dlatego też dyrektor szkoły powinien zweryfikować podstawę prawną każdego dokumentu, gdyż wszystkie podejmowane po 1 września uchwały muszą być zgodne z obowiązującym prawem. Przedstawiamy 13 wzorów uchwał, w których zmieniła się podstawa prawna, a które mogą być przydatne na początku roku szkolnego.
Rada pedagogiczna, a także rada szkoły oraz rada rodziców, jako organy kolegialne, podejmują decyzje i wyrażają opinie w formie uchwał. Uchwały podejmowane są, gdy potrzebna jest decyzja lub opinia/wniosek organu kolegialnego w zakresie posiadanych przez ten organ kompetencji. Jeśli więc organ podejmuje decyzję będącą w zakresie kompetencji stanowiących lub opiniodawczych, to musi ją podejmować w formie uchwały. Natomiast w kwestiach drobnych, np. zaplanowanie dnia otwartego, wystarczy zwykłe głosowanie, bez podejmowania uchwały.
W uchwale nie zamieszcza się i nie cytuje przepisów prawnych, które są podstawą jej podjęcia, a jedynie podaje się precyzyjną podstawę prawną: pełna nazwa aktów prawnych wraz z aktualnym dziennikiem ustaw oraz jednostki tego aktu.
Uchwała organu kolegialnego powinna zawierać takie elementy jak:
Obowiązkiem dyrektora jest sprawdzić, czy podejmowana uchwała nie pozostaje w sprzeczności z obowiązującym stanem prawnym oraz czy jej podjęcie było zasadne. Jeżeli uchwała jest niezgodna z prawem, to:
Krok 1. Dyrektor wstrzymuje wykonanie uchwały.
Krok 2. Bezzwłocznie powiadamia o tym organ nadzoru pedagogicznego.
Krok 3. Bezzwłocznie powiadamia organ prowadzący szkołę.
Krok 4. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny uchyla uchwałę w razie stwierdzenia jej niezgodności z przepisami prawa po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego szkołę lub placówkę. Rozstrzygnięcie organu sprawującego nadzór pedagogiczny jest ostateczne.
Uchwała rady pedagogicznej nie ma więc mocy prawnej, daje tylko podstawę dyrektorowi szkoły do podjęcia decyzji i jej wykonania.
Uchwały powinny być przechowywane w sposób gwarantujący:
czyli w protokolarzu lub rejestrze uchwał, z jednoczesnym ich katalogowaniem.
Archiwizowaniu podlegają uchwały rady pedagogicznej dotyczące:
Uchwały rady pedagogicznej zawierają informacje dotyczące uczniów i nauczycieli, dlatego wgląd do nich powinien odbywać się w obecności nauczyciela lub dyrektora szkoły, wyłącznie na terenie placówki. Dokumentów tych nie należy kopiować bez zgody dyrektora szkoły.
Najważniejsze są uchwały stanowiące, czyli takie, poprzez które dany organ podejmuje wiążące decyzjedotyczące uczniów i spraw związanych ze szkołą. Każdy z organów ma też kompetencje opiniujące. Uchwały, które podejmują organy wewnętrzne szkoły wynikają z zakresu ich kompetencji.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń