Szkoły, chcąc zapoznać uczniów i ich rodziców ze swoją ofertą oraz zachęcić do wyboru placówki, organizują dni otwarte. Zwykle jest to sobota, a więc dzień wolny od pracy pracowników szkoły. Osoby, które stawiły się do pracy w tym dniu muszą mieć zrekompensowany poświęcony czas. Sprawdź, w jaki sposób rozliczyć się z pracownikami szkoły za pracę w sobotę.
Pytanie: Ile wynosi czas pracy pracownika obsługi (woźny) w 2015roku, jeżeli jest to osoba niepełnosprawna?
Pytanie: Czy jest obowiązek zapewnienia pracownikom przerwy w czasie pracy?
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy każdego pracownika o 8 godzin. Nie oznacza to jednak, że zawsze dzień świąteczny przypadający w sobotę uprawni do odebrania dnia wolnego. Ostatecznie o czasie wolnym i jego wymiarze przesądza liczba godzin do przepracowania ustalona dla pracownika, rozkład jego czasu pracy oraz przyjęty okres rozliczeniowy. Poznaj szczegółowe zasady rozliczania czasu pracy pracowników w związku ze świętem przypadającym w sobotę.
Pytanie: Jeśli pracownik pracuje w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku (od 6:00 do 14:00) i przyjdzie do pracy w sobotę (od 7:00 do 15:00) to od jakiego momentu powinien być liczony 35 godziny odpoczynek tygodniowy i kiedy powinien się zakończyć?
Pytanie: Zatrudniamy pracownika obsługi szkoły w wymiarze 7/8 etatu. Uzyskał zaświadczenie o zaliczeniu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Jak ustalić dla niego normy czasu pracy?
Pytanie: Konserwator przyniósł do pracodawcy orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim - symbol przyczyny niepełnosprawności 07 - S, 05 - R. Czy pracownikowi z niepełnosprawnością w stopniu lekkim przysługuje skrócony czas pracy, jeśli tak to na jakiej podstawie? Jakie jeszcze inne prawa przysługują pracownikowi z niepełnosprawnością w stopniu lekkim (np. zwiększona liczba dni urlopu wypoczynkowego)?
Pytanie: Czy niepełnoetatowemu pracownikowi samorządowemu zatrudnionemu w szkole (np. sprzątaczka, konserwator, referent) należy w umowie o pracę określić liczbę godzin pracy, których przekroczenie uprawnia do dodatkowego wynagrodzenia zgodnie z art. 151 § 5 Kodeksu pracy?
Pytanie: Zgodnie z regulaminem pracy mamy 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który kończy się w czerwcu. Pracownik samorządowy wypracował w maju i czerwcu nadgodziny, lecz nie miał możliwości ich wykorzystania. Pracownik chciałby za te nadgodziny otrzymać czas wolny w okresie poprzedzającym urlop wypoczynkowy. Urlop ten jednak będzie udzielony już w kolejnym okresie rozliczeniowym. Czy można w ten sposób oddać dni wolne za nadgodziny?
Pytanie: Dyrektor wyznaczył dzień wolny od pracy za 3 maja w dniu 2 maja 2014 r. (piątek). Mamy pracownika, który pracuje na 1/2 etatu od poniedziałku do czwartku. Czy ten pracownik nabywa prawo do odbioru dnia wolnego w innym terminie, skoro w piątek i tak nie świadczy pracy?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty