Bez orzeczenia lekarza medycyny pracy pracownik szkoły nie może być dopuszczony do pracy. W przypadku badań okresowych trzeba zwracać uwagę na termin ważności ostatniego orzeczenia lekarskiego. Czasami lepiej nie zwlekać ze skierowaniem na kolejne badania do ostatniej chwili.
Pomoc nauczyciela to specyficzne stanowisko pracy w szkole. Z jednej strony osoba ta wykonuje czynności o charakterze pedagogicznym, a z drugiej nie jest nauczycielem. Sprawdź, czego powinny dotyczyć badania lekarskie dla kandydata do zatrudnienia na stanowisku pomocy nauczyciela.
W ramach bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok. Zadanie to można jednak spełnić w inny sposób np. poprzez dofinansowanie okularów. Warto też wiedzieć, że jego realizacja zależy od spełnienia określonych warunków.
Ogólnie rzecz biorąc, każdy pracownik powinien mieć dostęp do napojów. Nie zawsze jednak muszą być to napoje gorące np. herbata. Sprawdź, kiedy pracownikowi należy zapewnić napoje o określonej temperaturze.
Warunki pracy na stanowisku nauczyciela wychowania fizycznego mogą uzasadniać celowość wyposażenia go w odzież i obuwie robocze. Istotna jest kwestia, kto i w jakim zakresie o tym decyduje. Szczegóły w artykule.
W skierowaniu na badania profilaktyczne do lekarza medycyny pracy należy wskazać ewentualne czynniki niebezpieczne. Czy takowym czynnikiem jest praca przy komputerze w okresie nauki zdalnej? Co z pracą z użyciem głosu? Wyjaśnienia w artykule.
Upływ okresu dopuszczalnej niezdolności do pracy z powodu choroby uprawnia pracodawcę do rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem niepedagogicznym. Uprawnia, ale czy obliguje?
Zatrudnienie nowego pracownika zwykle wymaga skierowania go na badania wstępne. Nie zawsze jednak ostatecznie dochodzi do jego zatrudnienia. Sprawdź, kto ponosi koszty wstępnych badań lekarskich – kandydat do pracy czy przyszły pracodawca.
Każdy pracownik szkoły, przedszkola i placówki oświatowej, którego odzież mogłaby ulec zniszczeniu w związku z wykonywaniem pracy, winien mieć zapewnioną odzież i obuwie robocze. Najczęściej jednak pracownicy zapewniają sobie takie środki samodzielnie, a pracodawca wypłata im stosowny ekwiwalent. Poznaj zasady przydziału i rekompensaty korzystania z odzieży i obuwia roboczego.
W niektórych przypadkach pracodawca może chcieć wystawić skierowanie na badania lekarskie np. kontrolne z większym wyprzedzeniem. Dzieje się tak choćby w przypadku długotrwałych nieobecności pracownika, gdy tak naprawdę nie wiadomo, kiedy taka nieobecność się zakończy. Sprawdź, czy skierowanie na badanie traci ważność.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty