Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Zastanówmy się, czy można skierować nauczyciela na te badania w czasie jego urlopu.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której nauczyciel chce pracuje równolegle innej placówce oświatowej lub w żłobku. Rodzi się wątpliwość, czy można powołać się na badania okresowe od drugiego pracodawcy i tym samym zrezygnować z kierowania na te badania.
Konsekwencją wypadku przy pracy może być choroba pracownika. Sprawdź, na jakich zasadach w takiej sytuacji pracownikowi będzie wypłacony zasiłek chorobowy.
Wyobraźmy sobie, że nauczyciel ma wrócić ze zwolnienia lekarskiego w czasie wakacji. Dyrektor ma więc dylemat czy skierować go na badania kontrolne już teraz czy też dopiero po zakończeniu urlopu. Jeżeli przyjąć to drugie rozwiązanie to zrodzi się kolejne pytanie: kiedy nauczyciel powinien odbyć te badania.
W przypadku, gdy nauczyciel po długotrwałym zwolnieniu lekarskim udaje się bezpośrednio na urlop wypoczynkowy, wiele szkół czeka ze skierowaniem na badania kontrolne do końca urlopu. Nie jest to błędne podejście, niemniej jednak należy mieć na względzie, że w niektórych przypadkach nauczyciel może zostać zobowiązany do wykonywania pracy jeszcze w trakcie urlopu.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której dyrektor dowiedział się, że nauczyciel podnosił kwalifikacje zawodowe lub wykonywał inne czynności w czasie zwolnienia lekarskiego, które są sprzeczne z jego cele. Co w takiej sytuacji może zrobić szkoła?
Poza badaniami profilaktycznymi u lekarza medycyny pracy dyrektor szkoły przed dopuszczeniem pracownika do pracy musi skierować go na badania sanitarno-epidemiologiczne. Obowiązek ten nie dotyczy jednak każdego pracownika szkoły. Rolą dyrektora jest wiedzieć, kogo dotyczy badanie sanitarno-epidemiologiczne, jak skierować na to badanie i jak rozliczyć je w kontekście czasu pracy i kosztów badania. To wszystko w temacie tygodnia.
Dyrektorowi przysługuje uprawnienie do skierowania w każdym czasie nauczyciela do lekarza medycyny pracy. Niemniej jednak czasami zachowania nauczyciela mogą niestety zdradzać objawy pogorszenia stanu zdrowia. Czy wówczas dyrektor może skierować nauczyciela bezpośrednio do psychiatry?
W związku z zakończeniem urlopu zdrowotnego nauczyciel musi odbyć badania kontrolne u lekarza medycyny pracy. Nie zawsze jednak jest to konieczne. Sprawdź, w jakich przypadkach i na jakich zasadach musisz skierować nauczyciela wracającego z urlopu zdrowotnego na badania kontrolne
MEN zapowiada rozszerzenie kompetencji kuratora oświaty. Jak wskazuje resort edukacji, pojawia się coraz więcej sygnałów – od rodziców, nauczycieli czy związków zawodowych – świadczących o potrzebie zwiększenia skuteczności działań kuratora oświaty. Z tego względów planowane jest wprowadzenie przepisów dających temu organowi szersze uprawnienia.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty