Stosunek pracy nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania jest szczególnie chroniony przed rozwiązaniem. Dyrektor szkoły, aby zwolnić z pracy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania ma do dyspozycji tylko 8 powodów przewidzianych w Karcie Nauczyciela. Poznaj je.
Pytanie: Nauczyciel religii ustnie zgłosił, że kuria przenosi go do innej parafii od 1 września. Czy księdzu zatrudnionemu na podstawie mianowania w naszej szkole od 5 lat należy się trzymiesięczna odprawa w związku z rozwiązaniem umowy o pracę? Jak prawidłowo rozwiązać stosunek pracy nauczyciela?
Pytanie: Czy nauczycielowi, który w czasie przebywania w stanie nieczynnym został radnym stosunek pracy wygasa w związku z zakończeniem stanu nieczynnego?
Pytanie: Nauczyciel przedstawił zaświadczenie lekarza medycyny pracy o całkowitej niezdolności do pracy. Jaka jest podstawa prawna jego zwolnienia z pracy i czy ma prawo do odprawy?
Pytanie: Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania złożył w sekretariacie szkoły oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia z przyczyn leżących po stronie pracodawcy (mobbing). Szkoła wystawiła świadectwo pracy wskazując na rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem przez nauczyciela. Nauczyciel domaga się przed sądem sprostowania świadectwa pracy poprzez zapis, że stosunek pracy ustał w związku z dopuszczeniem się przez pracodawcę ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika tj. art. 55§1(1) Kodeksu pracy oraz odszkodowania. Czy nauczyciel miał prawo w tej sposób rozwiązać swój stosunek pracy i czy ma prawo do odszkodowania?
Organizacja pracy szkoły i nieprzewidywalne wyniki naboru uczniów powodują, że niekiedy nauczyciele, którzy otrzymali wypowiedzenie stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych, mogliby mieć jednak zapewniony etat. Okoliczność ta jednak jest znana dopiero w trakcie biegu wypowiedzenia. Jak powinien zachować się w takiej sytuacji dyrektor szkoły? Powinien, może czy musi wycofać wręczone w maju wypowiedzenie?
Pytanie: Nauczycielka 12 czerwca złożyła wniosek o przeniesienie w stan nieczynny. W dniu 22 sierpnia złożyła pismo o rezygnacji ze stanu nieczynnego. Czy w związku z brakiem środków na wypłatę odprawy, dyrektor szkoły może nie zgodzić się na cofnięcie wniosku o przeniesienie w stan nieczynny?
Pytanie: Nauczycielka mianowana zatrudniona w charakterze nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej przebywała na zwolnieniu lekarskim wystawionym przez lekarza psychiatrę przez ponad 4 miesiące. W wyniku badań kontrolnych, lekarz wydał orzeczenie, w których stwierdził, że jest zdolna do wykonywania pracy na stanowisku "nauczyciela, ale ze zmianą stanowiska na mniej stresujące np. praca indywidualna z uczniem". Co możemy w takiej sytuacji zrobić, gdy w naszej szkole nie ma zajęć indywidualnych z uczniem?
Pytanie: Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania przebywa na urlopie rodzicielskim do 3 września. W kolejnym roku szkolnym nie będzie dla niego godzin do pełnego etatu. Nauczyciel nie wyraził zgody na ograniczenie zatrudnienia. Czy można go zwolnić?
Pytanie: Nauczycielka kontraktowa zatrudniona na czas nieokreślony do dnia 5 czerwca wykorzystuje urlop uzupełniający. W kolejnym roku szkolnym nie będzie dla niej godzin. Czy po powrocie do pracy można wręczyć jej wypowiedzenie z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty