Nauczycielowi objętemu ochroną związku zawodowego nie można jednostronnie zmienić warunków pracy. Sprawdź, czy w związku z tym nauczyciela objętego ochroną związkową można zobowiązać do uzupełniania etatu w innej szkole.
Organ prowadzący szkołę może nałożyć na nauczyciela obowiązek podjęcia pracy w innej szkole lub szkołach i na tym samym lub - za jego zgodą - na innym stanowisku, w celu uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w wymiarze nie większym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. W wypadku niewyrażenia zgody nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie za część obowiązkowego wymiaru zajęć (art. 22 ust. 1 Karty Nauczyciela). Nauczyciel uzupełniający etat w innej szkole nadal jest zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć, a jego pracodawcą pozostaje szkoła macierzysta. Należy zaznaczyć, że obowiązek uzupełnienia etatu w innej szkole nakłada na nauczyciela organ prowadzący szkołę, tj. w tym wypadku wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta albo marszałek (art. 91d pkt 3 Karty Nauczyciela).
Pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy, a także zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść imiennie wskazanego uchwałą zarządu jego członka lub innemu pracownikowi będącemu członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy (art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych).
Ochrona stosunku pracy działacza związkowego obejmuje działania pracodawcy. Organ prowadzący szkołę nie jest pracodawcą dla nauczyciela, który jest zatrudniany w szkole lub placówce oświatowej (art. 10 ust. 1 Karty Nauczyciela). Wobec powyższego ochrona związkowa nie obejmuje działań podejmowanych przez organ prowadzący szkołę. W tej sytuacji nie ma przeszkód prawnych, aby nauczyciele objęci ochroną związkową zostali zobowiązany do uzupełniania etatu w innej szkole, jeżeli w macierzystej placówce nie ma organizacyjnych możliwości zapewnienia mu pełnego wymiaru zajęć.
Jeżeli nauczyciel odmówi zgody na uzupełnianie etatu, będzie miał wynagrodzenie proporcjonalne do wymiaru zajęć realizowanego w macierzystej szkole. Nie będzie to jednak wynikiem działań dyrektora szkoły, ale skutkiem odrzucenia propozycji uzupełniania etatu nałożonej przez organ prowadzący.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń