Świadczenia z ZFŚS charakteryzują się tym, że nie zostały uregulowane w przepisach powszechnie obowiązującego prawa. Czy to oznacza, że nie można domagać się ich wypłaty na drodze sądowej? A może wprost przeciwnie – regulamin ZFŚS nadaje takie uprawnienie? Odpowiedź w artykule.
Pytanie: Czy w skład komisji socjalnej musi wejść funkcyjny czy też szeregowy członek organizacji związkowej?
Bardzo często w różnego rodzaju formularzach wniosków i oświadczeń stosowanych w ramach funduszu socjalnego można znaleźć pouczenia dotyczące odpowiedzialności karnej dotyczącej składania fałszywych zeznań. Czy na pewno jest to dobre rozwiązanie? Odpowiedź w artykule.
Zakładowe fundusze świadczeń socjalnych istnieją nie tylko w szkołach samorządowych. Czasami zdarza się, że taki fundusz utrzymywany jest także w innych szkołach publicznych a nawet niepublicznych. Rodzi się wówczas pytanie, czy środki na taki fundusz mogą pochodzić z dotacji.
Zapomoga zdrowotna (a właściwie losowa) z ZFŚS korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Czy w każdym przypadku? Otóż nie. Od czego więc zależy to zwolnienie?
Przepisy nie określają wzoru protokołu przeglądu danych w ramach ZFŚS. Wzór należy więc opracować samodzielnie i dołączyć go do procedury przeglądu danych osobowych. Sprawdź, jak to zrobić.
Pytanie: Czy po kontroli i podpisaniu protokołu pokontrolnego inspektor PIP może wystosować dodatkowe wystąpienie i wnosić o zweryfikowanie kwoty przyznanego z ZFŚŚ pracownikowi świadczenia z 2018 r.?
Pytanie: Czy świadczenie 500 zł na dofinansowanie dla nauczyciela wchodzi do dochodu na osobę w rodzinie, od którego zależy wysokość świadczenia z ZFŚS?
Panujący obecnie w Polsce stan epidemii wpływa również na rozliczanie świadczeń z ZFŚS. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na zwiększony limit świadczeń objętych przedmiotowym zwolnieniem od podatku dochodowego, ponieważ mogą rzutować na rozliczenia PIT-11 za 2020 rok. Jeśli pracodawca zmieni rodzaj przyznawanych świadczeń, odpowiednie zapisy muszą się także znaleźć w regulaminie ZFŚS.
Pytanie: Po upływie roku od udzielenia pożyczki z ZFŚS jeden z żyrantów zgłosił rezygnację z poręczenia tej pożyczki. Czy to jest możliwe?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty