Zakładowe fundusze świadczeń socjalnych istnieją nie tylko w szkołach samorządowych. Czasami zdarza się, że taki fundusz utrzymywany jest także w innych szkołach publicznych a nawet niepublicznych. Rodzi się wówczas pytanie, czy środki na taki fundusz mogą pochodzić z dotacji.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 35 ust 1 pkt 1 lit a i aa ustawy o finansowaniu zadań oświatowych: dotacje oświatowe są przeznaczone na dofinansowanie realizacji zadań placówek wychowania przedszkolnego, szkół lub placówek w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej. Dotacje mogą być wykorzystane wyłącznie na pokrycie wydatków bieżących placówki wychowania przedszkolnego, szkoły i placówki, obejmujących każdy wydatek poniesiony na cele działalności placówki wychowania przedszkolnego, szkoły lub placówki, w tym na:
1) roczne wynagrodzenie osoby fizycznej zatrudnionej na podstawie umowy o pracę w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce w przeliczeniu na maksymalny wymiar czasu pracy - w wysokości nieprzekraczającej:
2) roczne wynagrodzenie osoby fizycznej zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej w publicznym lub niepublicznym przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce oraz osoby fizycznej prowadzącej publiczne lub niepubliczne przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego, szkołę lub placówkę, jeżeli odpowiednio pełni funkcję dyrektora przedszkola, szkoły lub placówki albo prowadzi zajęcia w innej formie wychowania przedszkolnego - w wysokości nieprzekraczającej odpowiednio kwot określonych w lit. a.
Koszty związane z odpisem na ZFŚS nie mogą zostać sfinansowane z dotacji oświatowej, gdyż świadczenia z ZFŚS nie stanowią składnika wynagrodzenia pracowników i są związane z działalnością socjalną szkoły jako pracodawcy w stosunku do zatrudnionych w niej osób, a nie z realizacją zadań z zakresu kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej.
Fakt, iż świadczenia z ZFŚS nie mogą być uznane za składnik wynagrodzenia znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądowoadministracyjnym.
Zgodnie z tezą wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 27 lutego 2018r., sygn. akt II SA/Bd 1181/17: _Do katalogu "składników wynagrodzenia i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy" nie zalicza się świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.” Jak wskazano w uzasadnieniu: „Do katalogu "składników wynagrodzenia i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy" nie zalicza się świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. O niewynagrodzeniowym charakterze świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych świadczy również fakt, że ich przyznanie uzależnienie jest od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej (art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 800)). Nie jest natomiast w żaden sposób powiązane z pracą i jej efektami.”
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń