Dyrektor może zatrudnić osobę do prowadzenia zajęć na podstawie art. 15 Prawa oświatowego. Taka osoba jest zatrudniana za zgodą kuratora oświaty. Ma ona specyficzny status, ponieważ nie jest ani nauczycielem, ani pracownikiem samorządowym. Jakie wynagrodzenie i inne świadczenia przysługują zatem osobie zatrudnionej w trybie art. 15 Prawa oświatowego? Jak je rozliczać? Wyjaśnienia w artykule.
Pracownikom niepedagogicznym mający status samorządowych przysługuje wynagrodzenie zasadnicze na podstawie kategorii zaszeregowania. Są one przyjęte w rozporządzeniu Rady Ministrów z 25 października 2021 r. i nie można ich obniżać w regulaminie wynagradzania. Z drugiej strony w grę może wchodzić ich podniesienie.
Pytanie: W szkole funkcjonuje jeden reprezentatywny związek zawodowy. W związku z koniecznością uzgodnienia nowego regulaminu wynagradzania, związek ten otrzymał projekt. Mimo upływu 30 dni, nikt nie skontaktował się ze szkołą w związku z koniecznością zorganizowania spotkania. Czy w takiej sytuacji dyrektor może wprowadzić regulamin bez akceptacji związku zawodowego?
Pytanie: W czasie przebywania przez pracownika szkoły na urlopie wychowawczym wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego. Kiedy przyznać mu podwyżkę – w trakcie urlopu wychowawczego czy dopiero po jego zakończeniu?
Pytanie: Chcę w grudniu zmienić regulamin wynagradzania pracowników szkoły i wprowadzić podwyżkę z mocą wsteczną od 1 listopada. Czy jest to możliwe?
Pytanie: Kto ustala kwoty maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego ustalonego w kategoriach zaszeregowania pracowników niepedagogicznych - dyrektor szkoły czy organ prowadzący?
Pytanie: Jaką kategorię zaszeregowania należy zastosować do opiekunów dzieci i młodzieży w autobusie przywożącym dzieci do szkoły?
Stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych odbiegają od stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę. Sprawdź, czy to oznacza, że pracownikom zatrudnionym w szkole można płacić mniej?
Pytanie: Związek zawodowy zażądał wyrównania wynagrodzenia pracownikom niepedagogicznym za ubiegły rok. Żądanie to opiera się na dokonanej przez związek analizie wynagrodzenia pracowników niepedagogicznych w gminie, która wykazała różnicę w wynagrodzeniu zasadniczym w wysokości 250 zł brutto. Zaznaczę, że moi pracownicy otrzymują i tak o 110 zł wyższe wynagrodzenie niż wynika to rozporządzenia. Czy żądanie związku zawodowego jest słuszne? Czy istnieje obowiązek jednolitego wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych we wszystkich placówkach podlegających danemu organowi prowadzącemu?
Inflacja i wzrost kosztów życia uzasadnia, aby wynagrodzenie pracowników wzrastało każdego roku. Sprawdź, jak wprowadzić do regulaminu wynagradzania pracowników samorządowych gwarancję corocznej waloryzacji wynagrodzenia oraz jakie wiąże się z taką decyzją ryzyko.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty