W razie zmiany przepisów dotyczących płac pracowników niepedagogicznych należy dostosować stawki przewidziane w regulaminie wynagradzania pracowników samorządowych. Szkoła może również przewidzieć wyższe stawki, niż minimalne z rozporządzenia. Sprawdź, kiedy i jak zmienić regulamin wynagradzania pracowników samorządowych.
W regulaminie wynagradzania pracowników samorządowych określa się:
· wymagania kwalifikacyjne pracowników samorządowych;
· szczegółowe warunki wynagradzania, w tym maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego.
Można też uregulować w nim:
Jednocześnie minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych określają przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Okresowo stawki te są podwyższane. Z uwagi na inflację nie można tego wykluczyć także w kolejnych miesiącach.
Regulamin wynagradzania nie może określać:
Z drugiej strony regulamin może przewidywać wyższe kategorie zaszeregowania dla poszczególnych stanowisk, jak również wyższe stawki niż minimalne z rozporządzenia.
Zmiana regulaminu wynagradzania powinna zostać dokonana w trybie przyjętym dla jego wprowadzenia. Jeśli więc w danej szkole działa organizacja związkowa, wówczas uzgadnia się z nią regulamin wynagradzania (art. 772 § 4 Kodeksu pracy.
Postanowienia regulaminu wynagradzania (jego zmiana) wchodzą w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy (art. 772 § 6 Kodeksu pracy).
Względem regulaminu wynagradzania stosuje się odpowiednio przepisy o układach zbiorowych pracy (art. 772 § 5 Kodeksu pracy). Oznacza to, że:
Nie stosuje się wówczas przepisów ograniczających dopuszczalność wypowiadania warunków takiej umowy lub aktu (art. 24113 § 1 i § 2 w zw. z art. 772 § 5 Kodeksu pracy).
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń