Pytanie: Czy pracodawca może przekazywać pasek z wynagrodzeniem na adres e-mail pracownika?
Pytanie: Dwie pracownice naszej szkoły - sprzątaczka i pomoc kuchenna nie osiągają minimalnego wynagrodzenia obowiązującego od stycznia 2017 r. Czy można im zwiększyć wynagrodzenie zasadnicze o brakującą kwotę, jeśli spowoduje to zróżnicowanie wysokości wynagrodzenia zasadniczego w stosunku do osób zatrudnionych na takich samych stanowiskach?
Pytanie: Pracownik samorządowy z uwagi na wynikającą konieczność pracował w niedzielę 4 godz., za co zażądała albo całego dnia wolnego, albo 200% wynagrodzenia za 8 godz. Dyrektor zaproponował wynagrodzenie za godz. nadliczbowe w wysokości 4 godz. x 100% z tytułu pracy w niedzielę lub do odebrania 4 godz. wolne na wniosek pracownika. Kto ma rację?
Pytanie: W regulaminie wynagradzania pracowników niepedagogicznych widnieje zapis: Wynagrodzenie wypłaca się raz w miesiącu z dołu, w terminie do dnia 28 każdego miesiąca. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu roboczym poprzedzającym ten dzień. Dyrektor szkoły otrzymał od organu prowadzącego, nakazujące zmianę terminu wypłaty wynagrodzenia na ostatni dzień miesiąca, argumentując że: powyższe rozwiązanie narzuca art. 85 § 2 Kodeksu pracy, który mówi że w przypadku wypłaty wynagrodzeń z dołu wynagrodzenie wypłaca się między innymi po ustaleniu pełnej wysokości"; Czy obecnie istniejący zapis w regulaminie jest niezgodny z kodeksem pracy i w związku z tym dyrektor powinien dokonać zmiany w regulaminie na podstawie otrzymanego pisma?
Pytanie: Czy pracownik może wskazać do przelewu swojego wynagrodzenia rachunek bankowy innej osoby (nie współmałżonka)?
Pytanie: Pracownica ma zajęcie alimentacyjne na dziecko na wynagrodzeniu należnym w szkole. Kwota zajęcia jest potrącana regularnie. Oprócz tego ta sama pracownica ma zajęcie komornicze niealimentacyjne. Do szkoły wpłynął wniosek drugiej córki z tytułem o egzekucję alimentów. Czy należy potrącać należność w szkole czy też przekazać dokumenty do komornika?
Pytanie: Zlikwidowano Zespół Szkół. Od dnia 01.09.2015 r. Szkoły wchodzące w skład Zespołu funkcjonują samodzielnie. Wyrejestrowano płatnika - Zespół Szkół w ZUS i Urzędzie Skarbowym, następnie zgłoszono z dniem 01.09.2015 r. pod odrębnymi numerami NIP Szkołę Podstawową i Gimnazjum. Pracownicy nie otrzymali świadectw pracy, jak również nie sporządzono nowych umów o pracę, ponieważ nadal są pracownikami SP lub Gimnazjum.Czy ten sam pracownik Zespołu Szkół od 01.01.2015 r. do 31.08.2015 r., Szkoły Podstawowej od 01.09.2015 r. do 31.12.2015 r. powinien otrzymać dwa razy PIT-11 za dwa okresy, czy tylko jeden z obecnym numerem NIP i nazwą zakładu pracy za cały rok ?Czy pracownik, z którym umowa o pracę rozwiązała się z końcem sierpnia, otrzymuje PIT-11 z danymi Zespołu Szkół ?Dodam jeszcze, że roczny PIT 4R został wysłany z podziałem na dwóch płatników i dwa okresy.
Pytanie: Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe, gdy w ciągu 12 miesięcy poprzedzających chorobę nastąpiło przesunięcie terminu wypłaty wynagrodzenia (wynagrodzenie za listopad wypłacono w grudniu, a zatem w listopadzie nie było żadnej wypłaty)?
Pytanie: Pracownik jest zatrudniony na podstawie dwóch umów o pracę, rozliczanych na dwóch listach płac. Czy koszty uzyskania przychodu należy naliczać z dla obu wypłat?
Pytanie: Czy nagrodę należy wliczać do podstawy wynagrodzenia i zasiłku chorobowego? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty