Pytanie: Pracownik, który ma 3 dni zaległego urlopu wypoczynkowego złożył wniosek o urlop na żądanie. Czy można odmówić udzielenia urlopu na żądanie do czasu wykorzystania urlopu zaległego?
Pytanie: W trakcie urlopu wypoczynkowego rozchorowało się dziecko pracownika. Pracownik złożył wniosek o przerwanie urlopu. Dyrektor szkoły wyraził na to zgodę. Sytuacja powtórzyła się po udzieleniu urlopu w terminie późniejszym. Czy dyrektor szkoły musi znowu przesunąć urlop wypoczynkowy pracownika z powodu choroby jego dziecka?
Pytanie: Czy pracownik zatrudniony na umowę o prace na czas nieokreślony może w czasie przebywania na urlopie bezpłatnym w szkole, świadczyć prace na rzecz innego podmiotu?
Urlop opiekuńczy i zwolnienie z powodu siły wyższej przysługują zarówno nauczycielowi jak i pracownikowi niepedagogicznemu. W realiach oświatowych częstym zjawiskiem jest zaś zatrudnienie w kilku szkołach. Sprawdź, ile dni urlopu opiekuńczego i zwolnienia z powodu siły wyższej należy się w takim przypadku.
Pytanie: Pracownik szkoły jest zatrudniony do 31 marca w pełnym wymiarze czasu pracy. Od 1 kwietnia zostanie ponownie zatrudniony, jednakże w wymiarze 0,75 etatu (6 godzin dziennie/5 dni w tygodniu). Do wykorzystania pozostał 1 dzień urlopu. Czy w takiej sytuacji możliwe jest przeniesienie urlopu na nową umowę?
Udzielanie urlopu wypoczynkowego pracownikom szkoły to nie lada wyzwanie. Jeden dzień absencji urlopowej nie zawsze oznacza wykorzystanie jednego dnia urlopu. O tym, ile faktycznie pracownik wykorzystał urlopu, decyduje to, ile godzin miał do przepracowania w danym dniu. Przekonaj się, jak w praktyce przebiega przeliczanie urlopu na godziny, czemu pracownik zatrudniony na pół etatu może być nieobecny w pracy więcej niż 26 razy oraz co zrobić, gdy do wykorzystania zostanie np. 1 godzina urlopu wypoczynkowego.
Skorzystanie z urlopu wychowawczego nie jest uzależnione od wcześniejszego wykorzystania urlopu wypoczynkowego. Pracownica uprawniona do tego urlopu może wykorzystać urlop wypoczynkowy dopiero po powrocie do pracy. Sprawdzamy, jak w takim przypadku traktowane jest przedawnienie.
Pytanie: Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim 180 dni w dniu 9 stycznia 2023 r. wraca do pracy i chce od razu wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy z 2022 r. w wymiarze 19 dni. Czy dyrektor szkoły może mu odmówić udzielenia tego urlopu w terminie wskazanym przez pracownika?
Jednym z obowiązków dyrektora przed nowym rokiem kalendarzowym jest opracowanie planu urlopów. Plan ten powinien obejmować bieżący urlop wypoczynkowy w danym roku, ale nie tylko. Sprawdź, jak opracować plan urlopów w szkole.
Pytanie: Pracownik niepedagogiczny ukończył studia licencjackie w czerwcu 2021 r, a pierwszą w życiu pracę, od razu na pełen etat, podjął w naszej szkole od 1 września 2022 r. W trakcie zatrudnienia (październik 2022 r.) podjął studia magisterskie. Czy wyższy, 26 dniowy wymiar urlopu należy się od 1 września 2023 r. (studnia licencjackie + 2 lata pracy)? Czy fakt podjęcia studiów II stopnia w trakcie zatrudnienia nie zatrzymuje biegu stażu pracy do urlopu?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty