Pracownikom szkół i placówek oświatowych – choć nie wszystkim – przysługuje urlop wypoczynkowy na żądanie. Jest to dość specyficzny urlop wypoczynkowy, podlegający odrębnym zasadom udzielania. Sprawdź, jak udzielić go pracownikowi szkoły i placówki oświatowej.
Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu, może jednak zdarzyć się, że nie wykorzysta go w całości w danym roku. W takim przypadku dyrektor szkoły powinien udzielić go najpóźniej do 30 września kolejnego roku. Sprawdzamy, czy przepisy wskazują, jaką część urlopu można przenieść na kolejny rok.
Pytanie: Ile lat do stażu urlopowego należy wliczyć pracownikowi samorządowemu z tytułu ukończenia liceum profilowanego, które trwało 3 lata?
Kwestie dotyczące urlopu wypoczynkowego osób zajmujących stanowiska kierownicze budzą liczne wątpliwości. Okazuje się jednak, że wiele wątpliwości budzi także sytuacja dyrektorów, którzy nie są nauczycielami. W artykule wyjaśniamy, ile urlopu przysługuje dyrektorowi, który nie jest nauczycielem.
Za organizację pracy, w tym zastępstw w okresach nieobecności pracowników, odpowiada pracodawca. To dyrektor szkoły powinien zadbać o zapewnienie zastępstwa na czas urlopu pracownika. Nie powinno dochodzić do sytuacji, w której pracownik niepedagogiczny ma obowiązek znalezienia zastępcy. Jednocześnie jednak – brak zastępcy może uniemożliwić skorzystanie z urlopu.
Pytanie: Pomoc nauczyciela w planie urlopów wypoczynkowych sporządzonym w grudniu 2021 r. i obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. miała zaplanowany urlop w dniach 8-26 sierpnia 2022 r. W okresie w sierpniu 2022 r. w przedszkolu będą prowadzone zajęcia w trzech oddziałach i w każdym z nich musi pracować pomoc nauczyciela. Pracownica poinformowała pracodawcę, że zmienia termin planowanego urlopu na lipiec 2022 r. Czy dyrektor może odmówić udzielenia jej urlopu w nowym terminie? Czy termin urlopu zaplanowanego w planie urlopów jest wiążący?
Niepełnosprawni pracownicy szkoły często przedstawiają orzeczenie o niepełnosprawności z dużym opóźnieniem np. po kilku latach pracy. W ten sposób, w granicach 3-letniego okresu przedawnienia, nabywają prawo do dodatkowego urlopu z tytułu niepełnosprawności za lata ubiegłe. Sprawdź, czy pracownik może zrzec się prawa do zaległego urlopu z tytułu niepełnosprawności. Dowiedz się, czy dyrektor szkoły może wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop z tytułu niepełnosprawności.
Pytanie: Pracownik zatrudniony na czas określony nie stawił się do pracy przez ostatnie 10 dni zatrudnienia. Nie usprawiedliwił też swojej nieobecności w pracy. Czy można uznać, że w tym czasie wykorzystał urlop wypoczynkowy i w ten sposób obniżyć wysokość przysługującego ekwiwalentu za urlop?
Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Dodatkowy urlop dla niepełnosprawnych pracowników szkoły nie przysługuje jednak od razu. Poznaj zasady nabywania prawa oraz ustalania wymiaru dodatkowego urlopu wypoczynkowego z tytułu niepełnosprawności.
Pytanie: Pracownica szkoły z powodu choroby, urlopu macierzyńskiego i wychowawczego nie wykorzystała urlopu za 2020 rok do 30 września 2021 r. Do kiedy należy go udzielić?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty