Niektórzy pracownicy zatrudniani na stanowiska urzędniczych, w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczych w szkołach publicznych samorządowych, muszą odbyć służbę przygotowawczą lub co najmniej zdać egzamin ją kończącą. Sprawdź, kogo trzeba skierować do odbycia służby przygotowawczej, a kogo można z niej zwolnić. Pobierz przydatne wzory dokumentów dotyczące służby przygotowawczej w szkole i przedszkolu.
Pierwsza umowa na stanowisku urzędniczym na czas określony
W przypadku osób podejmujących po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym, w tym na kierowniczym stanowisku urzędniczym, umowę o pracę zawiera się na czas określony, nie dłuższy niż 6 miesięcy (art. 16 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych). Obowiązkowa pierwsza umowa o pracę na czas określony nie dotyczy pracownika, który był zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym urzędniczym kierowniczym w:
Obowiązek zorganizowania służby przygotowawczej
Pracownicy zatrudnieni po raz pierwszy na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, zobowiązani są do odbycia służby przygotowawczej. Służba przygotowawcza ma na celu teoretyczne i praktyczne przygotowanie pracownika do należytego wykonywania obowiązków służbowych (art. 19 ustawy o pracownikach samorządowych).
Służby przygotowawczej nie odbywają pracownicy zatrudnieni na zastępstwo.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń