Matki dzieci urodzonych po 17 marca 2013 r. będą miały prawo do dłuższego dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego - tak zakłada projekt ustawy zmieniającej Kodeks pracy. Matki dzieci urodzonych przed 18 marca 2013 r. protestują i jest szansa, że nowe przepisy obejmą cały rocznik 2013 r., bowiem matki mają poparcie Prezydenta.
Urlop dla poratowania zdrowia jest szczególnym uprawnieniem branżowym, przysługującym nauczycielowi na warunkach określonych w art. 73 Karty Nauczyciela. Z kolei uprawnienia związane z macierzyństwem mają charakter powszechny, regulowane są bowiem przepisami Kodeksu pracy. Nie ulega wątpliwości, że nie jest możliwe, aby pracownica korzystała z tych dwóch uprawnień równocześnie. Dowiedz się, jak postąpić, gdy nauczyciel urodzi martwe dziecko w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia.
Prawo do trzynastki mają Ci pracownicy szkoły, którzy przepracowali w danej placówce cały rok kalendarzowy lub co najmniej 6 miesięcy. Rokrocznie rodziło się pytanie: czy okres urlopu macierzyńskiego należy uznać za czas przepracowany w świetle przepisów o trzynastkach? Dnia 9 lipca 2012 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nieuwzględnienie okresu urlopu macierzyńskiego, jako umożliwiającego nabycie prawa do trzynastki w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego w danym roku jest niezgodne z Konstytucją (Wyrok TK z 9 lipca 2012 r., P 59/11). Przepisy jednak do dziś nie zostały zmienione. Sprawdź, jaki to ma wpływ na prawo do trzynastki za 2012 rok!.
Pierwszy kwartał każdego roku to czas wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego. W minionym roku zapadło ważne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie trzynastek i choć przepisy do dnia dzisiejszego nie zostały zmienione, do trzynastek za 2012 rok należy stosować już nowe zasady. Poniższe opracowanie pomoże ustalić prawo i wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2012 r.
Do sejmu wpłynął projekt ustawy zmieniającej przepisy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym. Wygląda na to, że ustawa nie zwolni z obowiązku wypracowania trzynastki m.in. osób, które korzystały z dni opieki nad dzieckiem do lat czternastu czy zwolnienia na chore dziecko. Trzynastkę za 2012 r. otrzymają jednak bez wątpienia osoby, które nie mogły wypracować min. 6 miesięcy ze względu na korzystanie z urlopu macierzyńskiego.
Już za rok pracownicy będą mogli korzystać dłuższych urlopów związanych z rodzicielstwem. Projektowane zmiany Kodeksu pracy mają umożliwić obojgu rodzicom skorzystanie z płatnego urlopu przez okres jednego roku, tj. tak jak dotychczas, z urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz z nowej instytucji tj. urlopu rodzicielskiego. Łączny wymiar tych urlopów wyniesie 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, natomiast w przypadku porodów mnogich wymiar ten wyniesie od 65 do 71 tygodni, w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.
Zobowiązać nauczyciela do uzupełniania etatu w innej szkole może tylko organ prowadzący (art. 22 ust. 1 KN). Dyrektor szkoły nie ma takiego uprawnienia. Sprawdź, co zrobić by nauczyciel mógł uzupełniać etat w innej szkole!
Nie. Jednakże są dwie sytuacje, w których należy skierować pracownicę wracającą z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego na badania lekarskie - sprawdź jakie!
1 stycznia 2013 r. mają wejść w życie zmienione przepisy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym. Trzynastkę za 2012 r., mimo nieprzepracowania 6 miesięcy, otrzymają także osoby korzystające m.in. z dni opieki nad dzieckiem do lat 14 i zwolnienia na chore dziecko.
Latem 2013 r. ma wzrosnąć do roku wymiar urlopu macierzyńskiego, jak zapowiedział Premier Donald Tusk w swoim wystąpieniu.
Przepisy nie regulują wprost trybu postępowania w przypadku chęci rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przed porodem. Sprawdź, co oprócz wniosku o urlop macierzyński powinna przedstawić pracownica w ciąży pracodawcy!
9 lipca 2012 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nieuwzględnienie okresu urlopu macierzyńskiego, jako umożliwiającego nabycie prawa trzynastki w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego w danym roku jest niezgodne z Konstytucją! Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Jednakże tę lukę w prawie może uzupełnić tylko nowelizacja przepisów.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.