Wyrażenie zgody na prowadzenie przez jednego nauczyciela zajęć z uczniami dwóch oddziałów będzie stworzeniem zagrożenia dla bezpieczeństwa uczniów i naruszeniem przez dyrektora szkoły jego podstawowego obowiązku zapewnienia uczniom bezpieczeństwa w czasie zajęć organizowanych przez szkołę.
Dyrektor szkoły musi zapewnić bezpieczeństwo uczniów podczas pobytu w szkole. Dyżury nauczycieli, w tym podejmowane czynności przez nauczycieli, powinny zostać uregulowane w dokumentach wewnętrznych szkoły.
Uczeń w czasie zajęć szkolnych uległ wypadkowi. Mimo odpowiedniej opieki ze strony nauczyciela i respektowania szkolnych procedur bezpieczeństwa do szło do nieszczęśliwego zdarzenia. Jak powinien postąpić bezpośrednio po wypadku nauczyciel, na którego lekcji się to stało? Kto powinien przejąć opiekę nad pozostałymi uczniami?
Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas określiła kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w nadchodzącym roku szkolnym.
Niektóre przepisy szczegółowe zobowiązują szkołę do posiadania dodatkowych, poza statutem, dokumentów. Tak jest w przypadku regulaminów określających zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztacie, laboratorium i pracowniach.
Do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w szkole zobowiązany jest dyrektor. Zadaniem jego jest także sprawowanie nadzoru pedagogicznego nad zapewnieniem uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki przez nauczycieli. Zapewnienie uczniom higienicznych warunków nauki wymaga odpowiedniego dzielenia czasu pobytu ucznia w szkole na czas wysiłku i odpoczynku.
20 lipca 2012 r. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do Ministra Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas z prośbą o podjęcie działań, które zapewnią uczniom praktyczną możliwość pozostawiania w pomieszczeniach placówki oświatowej części podręczników i innych przyborów szkolnych.
Obok zadań dydaktycznych i wychowawczych szkoła zobowiązana jest do podejmowania działań opiekuńczych odpowiednio do istniejących potrzeb. Do obowiązków dyrektora szkoły należy sprawowanie opieki nad uczniami oraz stwarzanie warunków harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne.
Przepisem wskazującym, jakie niezbędne wyposażenie powinno znajdować się w pomieszczeniach przeznaczonych dla uczniów klasy I szkoły podstawowej jest podstawa programowa.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina o obowiązkowym szkoleniu z pierwszej pomocy w szkołach.
Szkoły często organizują wyjazdy wakacyjne. Jak należy poprawnie przygotować taki wypoczynek: wynająć lokal, zorganizować zajęcia dla dzieci, zapewnić opiekę uczniom? Czy wystarczy zgoda rodziców, czy wypoczynek musi być organizowany jak kolonia letnia zgłaszana do kuratorium? Porady eksperta, zasady postępowania przy organizacji wyjazdu przez szkołę opisujemy w tym artykule!
Uczeń jest zwolniony z zajęć, nie może jednak pozostać on bez opieki osoby dorosłej. Dopóki rodzice nie przejmą opieki nad dzieckiem, które powierzyli opiece szkoły, to dyrektor i nauczyciele sprawują opiekę nad uczniem i odpowiadają za jego bezpieczeństwo.
System oświaty obejmuje placówki zapewniające opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, którymi są bursy. Założenie bursy wymaga wpisu do ewidencji.
Zorganizowanie nadzoru nauczycieli nad uczniami w czasie przerw w zajęciach jest jednym z działań dyrektora mających na celu zapewnienie bezpiecznych warunków pobytu w szkole. Każdy nauczyciel obowiązany jest rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.