Korzystanie z telefonów komórkowych przez uczniów na terenie szkoły to powód codziennych utarczek z uczniami w większości szkół. Zamiast indywidualnych tłumaczeń poszczególnym uczniom, dlaczego postępują niewłaściwie i jakie za to grożą konsekwencje, lepiej przyjąć zasady postepowania wspólne dla wszystkich uczniów szkoły.
Po ukończeniu 13. roku życia za szkody wyrządzone w mieniu szkoły odpowiada sam uczeń, jeśli ma rozeznanie własnego działania i jego ewentualnych skutków. Najczęściej jednak ciężar naprawienia szkody ponoszą rodzice, bo dziecko nie dysponuje własnym majątkiem. Sprawdzamy, kto i w jakich wypadkach ponosi odpowiedzialność za zniszczenie mienia szkoły.
Bezpieczeństwo w szkole zapewniają dyrektor i nauczyciele
Szkoła w zakresie realizacji zadań statutowych zapewnia uczniom możliwość korzystania z pomieszczeń do nauki z niezbędnym wyposażeniem, biblioteki, świetlicy, zespołu urządzeń sportowych i rekreacyjnych, pomieszczeń sanitarno-higienicznych i szatni. W czasie, kiedy uczniowie przebywają w szkole, obowiązek sprawowania opieki i nadzoru nad nimi oraz zapewnienie im bezpieczeństwa w czasie zajęć organizowanych przez szkołę, należy do:
Nauczyciele zobowiązani są do rzetelnego realizowania zadań związanych z powierzonym im stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę.
Wymóg rzetelnego realizowania zadań obejmuje sprawowanie opieki i nadzoru nad uczniami w czasie zajęć i podczas przerw w zajęciach.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W wielu szkołach ponadpodstawowych funkcjonuje zwyczaj organizowania półmetka dla uczniów. Zwykle jest to prywatna inicjatywa uczniów i ich rodziców. Czy w takiej sytuacji nauczyciel na półmetku musi sprawować opiekę nad uczniami? Sprawdź, jakie są obowiązku nauczyciela zaproszonego na półmetek.
Nauczyciel może zezwolić uczniowi na samodzielny powrót do domu bezpośrednio po wyjściu uczniów np. do kina czy do muzeum, jeśli wewnętrzne przepisy dopuszczają taką możliwość. Powinno z nich wynikać, że podstawą zezwolenia jest złożone wcześniej przez rodziców oświadczenie, że dziecko samo wraca ze szkoły do domu za ich zgodą. W tym czasie ponoszą oni za dziecko całkowitą odpowiedzialność.
Co roku powstaje pytanie, czy szkoły mają obowiązek organizować zajęcia opiekuńcze w czasie zimowej przerwy świątecznej. Obowiązek ten nie wynika bowiem wprost z przepisów prawa oświatowego. Sprawdź, kiedy trzeba zapewnić opiekę uczniom w dni wolne od nauki.
Niektórzy uczniowie, ze względu na stan zdrowia, mogą być zwolnieni przez dyrektora szkoły z niektórych obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Inni z woli rodziców mogą nie uczęszczać np. na lekcje religii. Zwolnienie z zajęć nie oznacza, że uczeń może przebywać w dowolnym miejscu, bez nadzoru nauczyciela. Jeśli jednak dane zajęcia zostały zaplanowane na pierwszej lub ostatniej lekcji, może obowiązywać zasada, że za zgodą dyrektora uczeń może później przychodzić lub wcześniej wychodzić ze szkoły.
Minister Zdrowia wydał obwieszczenie ze wskazówkami, jak sprawować opiekę nad uczniami z anafilaksją, astmą oskrzelową, alergicznym nieżytem nosa, atopowym zapaleniem skóry i pokrzywką.
Nie ulega wątpliwości, że uczniowie nie mogą pozostawać sami w sali lekcyjnej. Opiekę nad nimi powinien sprawować nauczyciel. Sprawdź, czy może zastąpić go pomoc nauczyciela.
Jednym z podstawowych zadań szkoły jest sprawowanie opieki nad uczniami. Kompetencje w tym zakresie przypisane są nauczycielom. Czy jednak można przydzielić obowiązki opiekuńcze pracownikowi niepedagogicznemu?
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.