Dyrektor szkoły, który planuje organizację wypoczynku trwającego do 3 dni, zwolniony będzie z obowiązku zgłaszania kuratorowi oświaty zamiaru jego zorganizowania. Szczegółowe warunki i nowe zasady organizacji wypoczynku - w szerszym niż dotychczas zakresie -wprowadzają nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2016 r.
Migracja zarobkowa rodziców uczniów wiąże się niekiedy z koniecznością zostawienia dziecka pod opieką rodziny. Jeżeli rodzice ucznia nie będą w stanie zza granicy sprawować władzy rodzicielskiej, w tym na bieżąco kontaktować się ze szkołą, powinni ustanowić dla niego opiekuna prawnego. Sprawdź, jak przekazać opiekę prawną nad dzieckiem na czas wyjazdu za granicę oraz kto może być opiekunem.
Nawet 400 tysięcy dzieci i młodzieży może być pozostawiona pod opieką krewnych, w czasie gdy ich rodzice wyjeżdżają do pracy za granicę. Tacy uczniowie są zagrożeni eurosieroctwem, którego skutki mogą odbić się m.in. na kontaktach z rówieśnikami i wynikach w nauce. Poznaj zasady współpracy z opiekunami uczniów, których rodzice są za granicą. Dowiedz się, jakie mogę być objawy eurosieroctwa, a także jak pomóc dzieciom, które są pod opieką krewnych.
Coraz więcej uczniów zostaje pod opieką dziadków i krewnych, gdy w tym czasie ich rodzice wyjeżdżają do pracy za granicę. Skutkiem takiej decyzji może być eurosieroctwo, które może objawiać się obniżeniem samooceny, problem w nawiązywaniu kontaktów społeczno - emocjonalnych czy pogorszeniem wyników w nauce. Warto przygotować szkołę na radzenie sobie z problemami uczniów, którzy pozostali pod opieką krewnych, a z rodzicami ustalić zasady współpracy ze szkołą na czas ich nieobecności.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.