Do zadań własnych gmin należy zakładanie i prowadzenie m. in. publicznych szkół podstawowych oraz gimnazjów, w tym z oddziałami integracyjnymi. Sieć publicznych szkół powinna być zorganizowana w sposób umożliwiający wszystkim dzieciom spełnianie obowiązku szkolnego.
Szkołę można promować posługując się różnymi formami promocji. Prowadząc akcję promocyjną w innej miejscowości niż zlokalizowana jest szkoła dyrektor szkoły jest zobowiązany zapewnić uczniom bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w takich zajęciach.
W sytuacji, gdy uczeń traci zdrowie lub życie podczas pobytu w szkole, kontrola doraźna kuratora oświaty obejmuje w szczególności badanie przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa w szkole w czasie zdarzenia. Nie można wykluczyć również kontroli wykonywania nadzoru pedagogicznego przez dyrektora.
Podstawowym obowiązkiem opiekuna wycieczki jest sprawowanie opieki nad powierzonymi mu uczniami. Każdy opiekun, który przyjął określone przez kierownika wycieczki zadania, zobowiązany jest wykonywać je rzetelnie i odpowiedzialnie od momentu przekazania dzieci pod jego opiekę przez rodziców aż do przejęcia opieki nad nimi przez rodziców po zakończeniu wycieczki.
Ferie dobiegły końca i dzieci wracają do szkół po zimowym wypoczynku. To dobry moment, aby przed kolejnymi zajęciami, dokonać przeglądu szkolnej sali gimnastycznej, stabilności zamontowania elementów, akcesoriów i sprzętu sportowego. Zaraz też zacznie się wiosna i będzie można prowadzić zajęcia WF-u na boisku. Aby było bezpiecznie, przyda się kontrola techniczna nawierzchni, bramek, koszy, tablic informacyjnych. Jak przeprowadzić kontrole sali gimnastycznej oraz boiska szkolnego piszemy w tym artykule. Ponadto, cenne wskazówki, co powinny zawierać regulaminy i tablice informacyjne tych obiektów, oraz jak zapewnić bezpieczeństwo uczniom podczas zajęć wychowania fizycznego.
Do zakresu obowiązków każdego nauczyciela wchodzą zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę. Nauczyciel zobowiązany jest rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę.
Za zapewnienie wszystkim uczniom bezpiecznych warunków pobytu w szkole odpowiedzialny jest dyrektor. Nauczyciel ma obowiązek sprawować opiekę nad wszystkim uczniami oddziału, w którym prowadzi zajęcia. Dotyczy to także oddziału integracyjnego, w którym uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego uczą się i wychowują razem z pozostałymi uczniami.
Nauczycielowi nie wolno przeglądać rzeczy osobistych ucznia, dokonywać jego rewizji, przeszukiwać plecaka, nawet jeśli zachodzi uzasadnione prawdopodobieństwo, że dokonał kradzieży lub posiada niedozwolone środki odurzające.
Zgodnie z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w swojej godności i w swych prawach. Dziecko, pobierające naukę w szkole musi poznać nie tylko zasady matematyki, regiony świata, pisownię i literaturę ale też, albo przede wszystkim - nauczyć się szanować i respektować prawa innych. Uczeń ma prawo do prywatności, poszanowania godności osobistej, nietykalności osobistej i ochrony danych osobowych. Dyrektor, nauczyciele i inni pracownicy szkoły muszą o tym wiedzieć, znać zasady postępowania i ich bezwzględnie przestrzegać!
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.