Ministerstwo Edukacji Narodowej wychodzi naprzeciw wątpliwościom związanym z rozliczeniem godzinowego zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem dla nauczycieli i przedstawia swoje stanowisko odnośnie stosowania art. 188 Kodeksu pracy. Czy jednak wątpliwości te zostały dostatecznie wyjaśnione?
Zarówno nauczyciele, jak i pracownicy niepedagogiczni mają prawo do zwolnienia od pracy z tytułu wychowywania co najmniej jednego dziecka w wieku do lat 14. Zwolnienie to jest jednak odrębnie uregulowane dla każdej z wymienionych grup. Sprawdź, na jakich zasadach mogą korzystać z tego uprawnienia pracownicy placówki oświatowej. W artykule znajdują się przykłady z praktyki.
Pracownik niepedagogiczny może korzystać z dni opieki na godziny
Pracownikowi niepedagogicznemu wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym (art. 188 Kodeksu pracy).
Jeżeli pracownik złoży wniosek o udzielenie zwolnienia od pracy w wymiarze godzinowym, to dyrektor szkoły zobowiązany będzie ten wniosek uwzględnić.
Prawo do zwolnienia jest przewidziane nie tylko dla rodziców biologicznych dziecka. Przepis mówi o udzieleniu zwolnienia od pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko do ukończenia przez nie 14 lat.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Od 2 stycznia 2016 r. tzw. dni opieki nad dzieckiem z art. 188 Kodeksu pracy będą mogły być wykorzystywane także w wymiarze godzinowym. Zmiana ta ma umożliwić korzystanie z tego zwolnienia przez część dnia pracy. Wątpliwości budzi sposób udzielania zwolnienia nauczycielom, których tylko część godzin pracy jest ewidencjonowana.
Dyrektor powinien zadbać o przygotowanie procedur reagowania na złe samopoczucie dzieci, wypadek czy uraz oraz udzielania im pierwszej pomocy i zapoznać z nimi wszystkich pracowników przedszkola.
Dyrektor powinien uzyskać od rodziców dzieci pisemną zgodę na przegląd higieny osobistej, w tym na kontrolę czystości skóry głowy przedszkolaków, aby wcześnie wykrywać wszawicę u dzieci i tym samym zapobiec jej rozprzestrzenianiu w przedszkolu.
Zarządzone przez dyrektora badanie skóry głowy dzieci w celu wczesnego wykrycia wszawicy powinno odbywać się według procedur opracowanych przez Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia. O stwierdzeniu wszawicy należy poinformować rodziców.
Wytyczne przyprowadzania i odbierania dzieci w przedszkolach powinny być zawarte w statucie placówki bądź w osobnym regulaminie. Z obowiązującą procedurą należy zapoznać rodziców najpóźniej na pierwszym zebraniu w nowym roku szkolnym.
Zarówno przedszkola publiczne jaki i niepubliczne muszą zawierać umowy z rodzicami o świadczenie dla ich dzieci usług wychowania przedszkolnego. Zgodność tych umów z przepisami prawa może badać UOKiK.
Jeśli jedno dziecko w grupie przedszkolaków ma wszy, bardzo szybko może dojść do ich rozprzestrzenienia. Dyrektor powinien poinformować rodziców na temat zwalczania tej choroby i profilaktyki. Może ku temu posłużyć prezentowany wzór ulotki.
Dyrektor powinien uzyskać od rodziców dzieci pisemną zgodę na przegląd higieny osobistej. Zgodę taką wszystkie zebrać raz na wszystkie lata pobytu dziecka w przedszkolu.
2 stycznia 2016 r. zmienią się zasady korzystania ze zwolnienia od pracy w związku z wychowywaniem dziecka do lat 14. Od nowego roku pracownik wybierze, czy korzystać ze zwolnienia w dniach czy godzinach.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.