2 stycznia 2016 r. zmienią się zasady korzystania ze zwolnienia od pracy w związku z wychowywaniem dziecka do lat 14. Od nowego roku pracownik wybierze, czy korzystać ze zwolnienia w dniach czy godzinach.
Obecnie, bez względu na wymiar etatu, każdemu pracownikowi wychowującemu dziecko do lat 14 przysługują 2 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 188 Kodeksu pracy). Od 2 stycznia 2016 r. wymiar zwolnienia będzie wynosił 16 godzin albo 2 dni (art. 1 pkt 22 ustawy z 24 lipca 2015 r., art. 188 § 1 Kodeksu pracy w brzmieniu od 2 stycznia 2016 r., dalej jako: po nowelizacji).
Wnioskując po raz pierwszy w danym roku kalendarzowym o udzielenie zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14, pracownik będzie decydował, czy chce korzystać ze zwolnienia w godzinach czy dniach pracy (art. 188 § 2 Kodeksu pracy po nowelizacji).
Jeżeli pracownik zdecyduje się na godzinowe wykorzystywanie zwolnienia, jego wymiar będzie ustalany w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru etatu, przy czym niepełną godzinę zwolnienia będzie trzeba zaokrąglić w górę do pełnej godziny (art. 188 § 3 Kodeksu pracy po nowelizacji).
Jeżeli pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy wybierze korzystanie ze zwolnienia na dziecko w dniach pracy - będą mu przysługiwały 2 dni zwolnienia od pracy, bez względu na to, ile godzin ma danego dnia do przepracowania. Przeliczenie wymiaru zwolnienia na godziny będzie dotyczyło tylko sytuacji, gdy pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze złoży wniosek o wykorzystywanie dni opieki w godzinach.
Niezmiennie, jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudni, z dni opieki nad dzieckiem będzie mogło korzystać tylko jedno z nich (art. 189(1) Kodeksu pracy).
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń