Dyrektor nie może odmówić przyjęcia dziecka do przedszkola tylko ze względu na jego chorobę przewlekłą. W każdej placówce może znaleźć się wychowanek dotknięty takim problemem, dlatego warto mieć opracowaną i znaną wszystkim pracownikom procedurę sprawowania opieki na dzieckiem przewlekle chorym.
Prawo do przerwy na karmienie dziecka piersią ma pracownica, jeśli czas jej ciągłej pracy wynosi ponad 4 godziny dziennie. Pobierz wzór wniosku o przerwę na karmienie dziecka piersią (nie dotyczy nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela).
Migracja zarobkowa rodziców uczniów wiąże się niekiedy z koniecznością zostawienia dziecka pod opieką rodziny. Jeżeli rodzice ucznia nie będą w stanie zza granicy sprawować władzy rodzicielskiej, w tym na bieżąco kontaktować się ze szkołą, powinni ustanowić dla niego opiekuna prawnego. Sprawdź, jak przekazać opiekę prawną nad dzieckiem na czas wyjazdu za granicę oraz kto może być opiekunem.
Podmioty, które przed dniem wejścia w życie tzw. ustawy żłobkowej prowadziły działalność gospodarczą polegającą na sprawowaniu opieki nad dziećmi, aby dalej móc ją prowadzić, muszą uzyskać wpis do gminnego rejestru żłobków i klubów dziecięcych do dnia 4 kwietnia 2014 r.
Po rozwodzie rodzice dziecka uczęszczającego do przedszkola spierają się o różne kwestie związane z opieką nad dzieckiem, w tym także o to, kto może odbierać dziecko z przedszkola. Dyrektorzy placówek wychowania przedszkolnego często stawiani są w niezręcznej sytuacji, w szczególności gdy jeden z rodziców upoważnia osobę trzecią do odbioru dziecka z przedszkola, zaś drugi się temu sprzeciwia. Sprawdź, kto i w jaki sposób może o tym zdecydować oraz jaka powinna być postawa dyrektora w sporze między rodzicami.
Dnia 10 czerwca 2013 r. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę wprowadzającą urlopy rodzicielskie. Zmiany w systemie urlopów związanych z opieką nad małym dzieckiem są, jego zdaniem, krokiem ku wsparciu zaangażowania obojga rodziców w opiekę i wychowanie potomstwa.
Przyjmowanie już dwuletnich dzieci do przedszkola jest jednym z założeń tzw. ustawy przedszkolnej. Obecnie placówki sprawujące opiekę nad dziećmi do lat trzech działają pod rządami innych przepisów niż przedszkola i w związku z tym dwulatek może zostać oddany wyłącznie pod opiekę w żłobka, klubu dziecięcego, dziennego opiekuna lub niani. Czy zatem możliwe będzie od nowego roku szkolnego 2013/2014 przyjęcie dwulatka do przedszkola lub zorganizowanie grupy żłobkowej w niepublicznym przedszkolu?
Obowiązkiem dyrektora przedszkola i nauczycieli jest sprawowanie opieki nad dziećmi i zapewnienie im bezpieczeństwa w czasie zajęć organizowanych przez przedszkole. Obowiązek ten powinien być spełniany wobec każdego dziecka uczęszczającego do przedszkola, w tym dziecka przewlekle chorego. Sprawdź, jakie kroki powinien podjąć dyrektor przedszkola, gdy stan zdrowia dziecka budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa innych dzieci w przedszkolu.
14 stycznia ponad milion czterysta tysięcy uczniów z pięciu województw rozpoczyna ferie zimowe. W sumie w roku szkolnym 2012/2013 od połowy stycznia do końca lutego będzie wypoczywało prawie 5 mln uczniów. Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie dzieci w czasie ferii zimowych oraz komu należy zgłaszać nieprawidłowości w zakresie sprawowania opieki nad dziećmi w czasie wypoczynku zimowego.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.