Po kontroli wypoczynku letniego w 2012 r., zlokalizowanego na terenie całego kraju, Rzecznika Praw Dziecka stwierdził w ok. 35 % miejsc wypoczynku brak przestrzegania przepisów prawa w zakresie organizacji i nadzorowania wypoczynku.
Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do resortu pracy z wnioskiem o skrócenie okresu przejściowego, w którym żłobki założone przed 4 kwietnia 2011 r. mogą działać bez wpisu do rejestru.
Komitet Ochrony Praw Dziecka zaprasza do wzięcia udziału w projekcie „Przedszkole przyjazne maluchom”. Celem projektu jest szerzenie idei dobrych przedszkoli i wyróżnienie tych, które korzystnie wpływają na rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny dziecka.
W sytuacji udostępnienia placu zabaw po godzinach pracy szkoły za bezpieczeństwo dzieci odpowiadają rodzice lub opiekunowie.
W związku z artykułami „Sześciolatki zagubione w drodze do szkoły" oraz „Dzieci nie są bezpieczne w drodze do szkoły" (Dziennik Gazeta Prawna z 30 maja 2012 r.) Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśnia, iż teza autora o rzekomym wykluczeniu możliwości organizacji przez gminy dowozu dzieci sześcioletnich, które w latach 2012/13 i 2013/14 będą kontynuowały przygotowanie przedszkolne, nie jest uprawniona i wprowadziła czytelników w błąd.
Statut przedszkola niepublicznego powinien określać organizację placówki. Przepisy nie precyzują, co składa się na pojęcie „organizacja placówki”. Jednak na podstawie różnych zobowiązań, jakie dla przedszkola niepublicznego wynikają z przepisów, można określić sprawy, które powinien rozstrzygnąć statut w rozdziale „organizacja placówki”, np.: ustalenie dziennego i rocznego czasu pracy przedszkola, wskazanie w jakim czasie odbywa się realizacja podstawy programowej.
Dziecko aż do pełnoletniości pozostaje pod władzą rodzicielską. Obejmuje ona w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.
O zamiarze fotografowania dzieci w przedszkolu dyrektor powinien powiadomić rodziców i uzyskać ich zgodę. W statucie przedszkola lub innych dokumentach wewnętrznych regulujących jego funkcjonowanie powinno być określone współdziałanie z rodzicami w każdym zakresie, z uwzględnieniem ich praw.
Wokół zagadnienia odbioru dziecka z przedszkola przez osobę niepełnoletnią skupiają się różne poglądy. Można wywieść logikę, że tylko osoba pełnoletnia może odebrać dziecko po zajęciach przedszkolnych. Można dowieść także, że już 13-latek upoważniony przez rodziców dziecka przedszkolnego jest właściwą osobą, której można powierzyć dziecko do opieki po zajęciach.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.