Przepisy dotyczące ochrony sygnalistów zostały już przyjęte przez Senat. Kiedy nowe regulacje wejdą w życie? Jakie szkoły obejmą? CO w związku z tym będą musiały wdrożyć szkoły? Zapraszamy na nasz fanpage po najważniejsze informacje.
23 maja Sejm przyjął ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa trafiła już do Senatu. Jej wejście w życie ma nastąpić w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Oznacza to, że szkoły muszą przygotować się na wdrożenie nowych rozwiązań dotyczących ochrony sygnalistów czyli osób zgłaszających naruszenia prawa.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego okazała się kolejna wersja przepisów dotyczących ochrony sygnalistów. Poza zmianą nazwy na "ustawę o ochronie sygnalistów" w projekcie przewidziano pewne nowe regulacje, które mogą mieć istotny wpływ na ochronę sygnalistów w szkołach i placówkach oświatowych. Wydaje się, że jesteśmy coraz bliżej wdrożenia unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Dlatego warto przybliżyć, jakie procedury będą musiały wdrożyć szkoły i jakie obowiązki będą spoczywały na nich w związku z ochroną sygnalistów.
Jak wynika z informacji medialnych, prace dotyczące przepisów o ochronie sygnalistów są już na ostatniej prostej. Ich wejścia w życie należy więc spodziewać się w tym roku. Już dziś na Facebooku przypominamy, z czym będzie wiązać się ochrona sygnalistów w szkołach i które placówki obejmie.
Przepisy dotyczące ochrony sygnalistów, które mają objąć także szkoły, do tej pory nie weszły w życie w Polsce. Prawdopodobnie stanie się to w najbliższych miesiącach. Czy do tego czasu szkoły powinny zainteresować się tematem ochrony sygnalistów? Jak pokazuje niedawny wyrok Sądu Rejonowego w Toruniu – tak.
Przepisy dotyczące ochrony sygnalistów nadal nie weszły w życie. Wydaje się jednak, że stanie się to w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Kolejną wersję projektu ustawy opublikowano w lipcu 2023 r. Czy szkoły i placówki oświatowe muszą wdrożyć ochronę sygnalistów? Jakie rozwiązania przewidziano w nowym projekcie ustawy? Wyjaśniamy, jak będzie wyglądała ochrona sygnalistów w szkole i przedszkolu.
Do dziś nie weszły w życie przepisy dotyczące ochrony sygnalistów. W grudniu 2022 r. opublikowano jednak projekt nowej ustawy regulującej te kwestie.
6 kwietnia 2022 r. przedstawiono nowy projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa czyli tzw. sygnalistów. Ustawa nie weszła jeszcze w życie, niemniej jednak prędzej czy później tak się stanie. W jakim zakresie nowe przepisy będą stosowane przez szkoły i placówki oświatowe? Jakie obowiązki w związku z tym będą spoczywały na dyrektorach? Już teraz przygotuj się na ochronę sygnalistów wraz z Portalem Oświatowym!
Już niebawem powinny zakończyć się prace nad nową ustawą o ochronie tzw. sygnalistów. Nawet jeśli nie stanie się to w najbliższym czasie, to i tak szkoły i placówki samorządowe zatrudniające co najmniej 50 pracowników do 17 grudnia 2021 r. będą musiały wdrożyć nowe rozwiązania. Bezpośrednie zastosowanie znajdzie wówczas dyrektywa unijna. Chodzi tu przede wszystkim o zorganizowanie procedury przyjmowania i obsługi wewnętrznych zgłoszeń naruszeń prawa. W procedurze tej nie można zapominać o ochronie danych osobowych. Jak więc przestrzegać wymogów RODO w związku z ochroną sygnalistów w szkole?
Sprawdź m.in.:
Już niebawem każda szkoła i placówka samorządowa zatrudniająca co najmniej 50 pracowników będzie musiała wdrożyć nowe rozwiązania z zakresu ochrony sygnalistów (whistleblowers). Podstawowym obowiązkiem w takich szkołach będzie wprowadzenie regulaminu zgłoszeń wewnętrznych. Wzór takiego regulaminu przygotowany przez dr Patryka Kuziora jest już dostępny w Portalu Oświatowym.
Szkoła zatrudniająca co najmniej 50 pracowników ma obowiązek wdrożenia regulaminu zgłoszeń wewnętrznych. Jest to związane z nowymi przepisami dotyczącymi ochrony tzw. sygnalistów. Pobierz wzór takiego regulaminu.
Najważniejszym grudniowym zadaniem w szkole jest niewątpliwie przyjęcie rozwiązań związanych z ochroną sygnalistów. Chodzi tu przede wszystkim o opracowanie kanałów zgłoszeń wewnętrznych i wdrożenie regulaminu tych zgłoszeń. To jednak nie wszystko. Przydatna jest także wiedza o innych sposobach sygnalizowania naruszeń prawa tj. zgłoszeniu zewnętrznym i ujawnieniu publicznym. Sprawdź, jak wdrożyć nowe rozwiązania w zakresie ochrony sygnalistów w szkole.
Obowiązkiem szkoły jest przede wszystkim wdrożenie kanałów przyjmowania zgłoszeń. Niemniej jednak nie jest to konieczne dla każdej osoby, która może dokonać zgłoszenia.
Kanały zgłoszeń należy zapewnić co najmniej dla pracowników szkoły. Względem pozostałych osób jest to dopuszczalne, ale nie obowiązkowe.
W ramach kanału zgłoszeń szkoła musi wybrać formę ich dokonywania. Rozwiązania w tym zakresie prezentujemy w poniższej tabeli.
Forma dokonywania zgłoszeń wewnętrznych
Wariant
Obligatoryjna czy fakultatywna
pisemna
papierowo
obligatoryjna (ale tylko jeden z wariantów)
elektronicznie
ustna
telefonicznie
za pomocą innych systemów komunikacji głosowej
bezpośrednie spotkanie ze zgłaszającym (w terminie 7 dni od dnia otrzymania zgłoszenia)
obligatoryjna (ale tylko na żądanie zgłaszającego)
Szkoła musi zapewnić możliwość dokonywania zgłoszeń zarówno pisemnie, jak i ustnie. Przy czym w ramach formy pisemnej, jak i ustnej wystarczy zastosować po jednym z przedstawionych wariantów. Natomiast w każdym przypadku należy spełnić żądanie bezpośredniego spotkania ze zgłaszającym.
W związku z ochroną sygnalistów należy prowadzić prowadzić rejestr zgłoszeń wewnętrznych. Wpisów w rejestrze należy dokonywać już od momentu zgłoszenia danego naruszenia. Prezentujemy wzór rejestru zgodny z nową ustawą o ochronie sygnalistów.
Czas na kolejną porcję nowości ze świata oświaty. Bardzo ważnym zagadnieniem jest w ostatnim czasie ochrona tzw. sygnalistów. Nowe przepisy w tym zakresie wejdą w życie już w grudniu.
Już niebawem, bo najpóźniej 17 grudnia 2021 r. trzeba będzie wprowadzić regulamin zgłoszeń wewnętrznych w związku z ochroną sygnalistów. Czy termin ten dotyczy także szkół niesamorządowych? Niestety planowane przepisy nie są tu precyzyjne. Sprawdź, w jakim terminie szkoła publiczna niesamorządowa musi wprowadzić taki regulamin.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.