Na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego okazała się kolejna wersja przepisów dotyczących ochrony sygnalistów. Poza zmianą nazwy na "ustawę o ochronie sygnalistów" w projekcie przewidziano pewne nowe regulacje, które mogą mieć istotny wpływ na ochronę sygnalistów w szkołach i placówkach oświatowych. Wydaje się, że jesteśmy coraz bliżej wdrożenia unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Dlatego warto przybliżyć, jakie procedury będą musiały wdrożyć szkoły i jakie obowiązki będą spoczywały na nich w związku z ochroną sygnalistów.
Unijna dyrektywa o sygnalistach obligowała do jej wdrożenia do krajowego porządku prawnego w dniu 17 grudnia 2021 r. Tak się nie stało i do dziś przepisy unijne nie są wdrożone w Polsce. Opublikowany został jednak nowy projekt ustawy o sygnalistach, który w szerszym stopniu niż pierwotnie zakładano może dotyczyć szkół i placówek oświatowych. Być może dojdzie więc do przyspieszenia prac legislacyjnych nad projektem ustawy i doczekamy się jej wejścia w życie w najbliższych miesiącach.
Obowiązek wprowadzenia ochrony sygnalistów według projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa (wersja ze marca 2024 r.) nie obejmuje każdej szkoły i placówki. Otóż ochronę sygnalistów będą musiały wprowadzić co do zasady szkoły i placówki zatrudniające co najmniej 50 osób według stanu na dzień 1 stycznia i 1 lipca danego roku – zarówno publiczne jak i niepubliczne. Uwzględniani będą tu pracownicy w przeliczeniu na pełne etaty (a nie "na głowę") ale też współpracownicy np. na umowach cywilnoprawnych. Szkoły te jako tzw. podmioty prawne będą musiały wprowadzić wewnętrzną procedurę dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych (zwaną także procedurą zgłoszeń wewnętrznych). Wyjątkiem będą szkoły i placówki prowadzone przez gminy lub powiaty liczące mniej niż 10 tys. mieszkańców, dla których taka procedura nie będzie wymagana.
Kto będzie miał status sygnalisty? Przede wszystkim wbrew częstemu mniemaniu nie będzie to osoba ustanawiana przez pracodawcą. Sygnalistą stanie się osoba, która dokona zgłoszenia naruszenie prawa w danej organizacji np. szkole. Osoba zgłaszająca nieprawidłowości zostanie wówczas objęta daleko idącą ochroną, o ile spełni określone warunki.
Tylko w takim przypadku zgłoszenie naruszenia prawa będzie legalne i poskutkuje ochroną sygnalisty od momentu zgłoszenia.
Sygnalistą będzie mógł zostać m.in.:
Co ciekawe, sygnalista to osoba także pomagająca w zgłoszeniu lub powiązana ze zgłaszającym (np. więzami rodzinnymi).
Według projektu przepisów o ochronie sygnalistów zgłoszenia naruszenia prawa mają dotyczyć następujących kwestii:
Do katalogu dodano jednak naruszenia w zakresie prawa pracy. Projekt ustawy przewiduje, że ochroną będą więc obejmowani sygnaliści, którzy zgłosili w szkole naruszenia przepisów Kodeksu pracy, ale nie tylko. W grę wchodzą naruszenia Karty Nauczyciela, rozporządzeń do tych przepisów, ale też regulacji wewnętrznych np. regulaminu wynagradzania nauczycieli.
Z drugiej strony w regulaminie zgłoszeń wewnętrznych będzie można rozszerzyć katalog zagadnień objętych zgłoszeniami np. na kwestie objęte ustawą - Prawo oświatowe.
Sygnalista, który dokonał legalnego zgłoszenia naruszenia prawa, ma być chroniony przed działaniami odwetowymi polegającymi zwłaszcza na:
Jeżeli pracodawca podejmie takie działania wobec sygnalisty, wówczas będzie musiał udowodnić, że kierował się obiektywnymi powodami.
Gdy sygnalista dozna szkody wskutek działań odwetowych ze strony szkoły, będzie mógł żądać od tej szkoły odszkodowania i to w pełnej wysokości. Będzie ono nie niższe niż dwunastokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku, ogłaszanego do celów emerytalnych w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, stosowanego od drugiego kwartału każdego roku przez okres jednego roku. Poza tym sygnalista będzie mógł kierować względem szkoły roszczenia o zadośćuczynienie.
Z drugiej strony odszkodowanie będzie przysługiwało także szkole, jeżeli dozna ona szkody wskutek świadomego zgłoszenia nieprawdziwych informacji przez sygnalistę. W takim przypadku szkoła również będzie mogła żądać odszkodowania bądź zadośćuczynienia.
Podstawowym zadaniem szkoły w związku z ochroną sygnalistów będzie opracowanie i wdrożenie wewnętrznej procedury zgłaszania naruszeń. Celem tego dokumentu będzie uporządkowanie procesu zarządzania zgłoszeniami sygnalistów.
Procedura zgłaszania naruszeń - co powinna zawierać |
|
Elementy obligatoryjne |
Elementy fakultatywne |
wewnętrzna jednostka organizacyjna lub osoba w ramach struktury organizacyjnej szkoły lub podmiot zewnętrzny, upoważnione do przyjmowania zgłoszeń |
wskazanie dodatkowych zagadnień objętych zgłaszaniem naruszeń |
sposoby przekazywania zgłoszeń przez zgłaszającego wraz z jego adresem korespondencyjnym lub adresem poczty elektronicznej |
wskazanie czynników ryzyka odpowiadających profilowi działalności szkoły sprzyjających możliwości wystąpienia określonych naruszeń prawa związanych w szczególności z naruszeniem obowiązków regulacyjnych, innych obowiązków określonych w przepisach prawa lub ryzykiem korupcji |
bezstronna, wewnętrzna jednostka organizacyjna lub osoba w ramach struktury organizacyjnej szkoły, upoważniona do podejmowania działań następczych (w tym weryfikacji zgłoszenia i dalszej komunikacji ze zgłaszającym, w tym występowania o dodatkowe informacje i przekazywania zgłaszającemu informacji zwrotnej) |
informacja, że zgłoszenie może w każdym przypadku nastąpić również do organu publicznego bądź RPO z pominięciem wewnętrznej procedury |
tryb postępowania z informacjami o naruszeniu prawa zgłoszonymi anonimowo |
|
obowiązek potwierdzenia zgłaszającemu przyjęcia zgłoszenia |
określenie systemu zachęt do korzystania z procedury zgłaszania naruszeń, w przypadku gdy naruszeniu prawa można skutecznie zaradzić w ramach struktury organizacyjnej szkoły, a osoba dokonująca zgłoszenia uważa, że nie zachodzi ryzyko działań odwetowych |
obowiązek podjęcia działań następczych |
|
maksymalny termin na przekazanie zgłaszającemu informacji zwrotnej |
|
zrozumiałe i łatwo dostępne informacje na temat dokonywania zgłoszeń zewnętrznych do Rzecznika Praw Obywatelskich, organów publicznych oraz, w stosownych przypadkach, do instytucji, organów lub jednostek organizacyjnych UE |
Ochrona danych osobowych sygnalisty i nie tylko
W procedurze należy uwzględnić także wątek poufności sygnalisty. Otóż szkoła będzie musiała:
Podstawowym obowiązkiem będzie więc przyjmowanie zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowanie działań następczych. Do działań następczych zalicza się:
Przyjmowanie zgłoszeń będzie można powierzyć osobie lub jednostce wewnątrz szkoły (np. sekretarzowi szkoły) ale też podmiotowi zewnętrznemu. Z kolei działania następcze będzie można realizować jedynie przez osoby lub jednostki wewnętrzne.
Aby przyjąć procedurę zgłaszania naruszeń, szkoła będzie musiała podjąć następujące kroki.
1. |
Projekt |
Szkołą przygotowuje projekt procedury i przedstawia go organizacjom związkowym działającym w tej szkole. |
2. |
Konsultacja związkowa |
Szkoła będzie musiała przeprowadzić konsultację z:
Opinie organizacji związkowych i przedstawicieli nie będą wiążące. Konsultacje mają trwać od 5 do 10 dni od dnia przedstawienia projektu. |
3. |
Notyfikacja |
Szkoła podaje procedurę do wiadomości osób świadczących pracę na rzecz szkoły. Sposób zawiadomienia wybiera szkoła. |
4. |
Wejście w życie |
Procedura wchodzi po upływie 7 dni od dnia notyfikacji. |
Ważnym elementem zgłaszania naruszeń prawa będą kanały przyjmowania zgłoszeń. Procedura będzie musiała określać możliwość zgłoszeń:
Procedura zgłaszania naruszeń to nie wszystko. Szkoła będzie miała także obowiązek prowadzenia rejestru zgłoszeń wewnętrznych. Rejestr taki będzie zawierał:
Dane osobowe i inne informacje w rejestrze mają być przechowywane przez 3 lata po zakończeniu:
W nowym projekcie przewidziano 3-miesięczny termin wejścia w życie ustawy. Szkoły objęte obowiązkami wynikającymi z ustawy będą więc musiały wdrożyć procedurę zgłoszeń wewnętrznych właśnie w tym terminie.
Z drugiej strony obowiązek przyjmowania zgłoszeń naruszeń i ochrony sygnalistów nadal nie jest obowiązuje. Dlatego warto zachować ostrożność w korzystaniu z aplikacji oferujących obsługę zgłaszania naruszeń, a zwłaszcza takich, które zostały opisane jako zgodne z obowiązującymi przepisami. Takie przepisy póki co nie weszły bowiem w życie.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń