Pracownik z art. 15 Prawa oświatowego nie jest ani nauczycielem, ani pracownikiem samorządowym. Nie podlega zatem ani ocenie pracy nauczyciela ani ocenie pracy pracowników samorządowych. Sprawdź, czy dyrektor szkoły ma obowiązek na wniosek pracownika zatrudnionego z art. 15 Prawa Oświatowego wydać opinię o jego pracy.
Od 1 września 2022 r. obowiązują nowe zasady dokonywania oceny pracy nauczyciela. Nowością w procedurze oceny pracy nauczyciela jest możliwość wskazania wybranego kryterium związanego ze specyfiką pracy. Przepisy nie wskazują jednak, jak postąpić w sytuacji. gdy oceniany nauczyciel takiego kryterium nie wskaże. Poznaj stanowisko Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz eksperta Portalu Oświatowego w tej sprawie.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W celu dostosowania do nowego systemu awansu zawodowego usunięto wymóg uzyskania oceny dorobku zawodowego w celu objęcia funkcji kierowniczej. Pozostał on jedynie w ramach rozwiązań przejściowych.
Projekt nowelizacji Karty Nauczyciela opublikowany 20 października 2022 r. zawiera propozycje zmian w zakresie oceny pracy nauczyciela mianowanego, który zamierza ubiegać się o awans na nauczyciela dyplomowanego. Zmiana brzmienia regulacji obowiązujących od 1 września 2022 r. dotyczy okresu, za jaki dokonywana jest ocena pracy.
W przypadku rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem odbywającym przygotowanie do zawodu nauczyciela, dyrektor musi dokonać oceny jego pracy. Obowiązek ten spoczywa na nim nawet w przypadku, gdy do rozwiązania umowy dojdzie po miesiącu pracy. Sprawdź szczegóły.
Ocena pracy nauczyciela od 1 września 2022 r. uległa pewnym zmianom w związku z nowym systemem awansu zawodowego nauczycieli. Pojawiły się m.in. nowe kryteria oceny pracy Sprawdź, jak wygląda aktualna procedura oceny pracy nauczyciela.
W przypadku oceny pracy dokonywanej na wniosek nauczyciela dyrektor wskazuje jedno dodatkowe kryterium oceny w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku. Pobierz wzór informacji o wskazaniu takiego kryterium.
Nowe kryteria dla nauczycieli i dyrektorów i ocena punktowa – to najważniejsze nowości w procedurze oceny pracy. Rozporządzenie regulujące te kwestie wchodzi w życie już dziś.
Niedawno opublikowano projekt nowego rozporządzenia dotyczące oceny pracy. Specjalnie dla Czytelników Portalu Oświatowego przeanalizuję proponowane zmiany w ocenie.
Ustawa o pracownikach samorządowych przewiduje z kolei ocenę pracy (a właściwie ocenę okresową) pracowników niepedagogicznych. Oczywiście dotyczy ona wyłącznie pracowników zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Co więcej, chodzi wyłącznie o pracowników zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych (np. referent, dyrektor – menedżer, zastępca dyrektora – menedżer, główny księgowy) – art. 27 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych.
Dyrektorzy szkół, których kadencja kończy się w roku szkolnym 2019/2020 mogą liczyć na przedłużenie powierzenia tego stanowiska do 31 sierpnia 2021 r. Wątpliwości budzi to, czy w takiej sytuacji warunkiem kontynuacji sprawowania funkcji dyrektora szkoły jest co najmniej bardzo dobra ocena pracy. Poznaj opinię Eksperta w tej sprawie.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.