Pensum w ramach rewalidacji nie zostało wprost wskazane w przepisach Karty Nauczyciela. Niemniej jednak znajdziemy w nich wskazówki, kto może prowadzić zajęcia rewalidacyjne. Dowiedz się, według jakiego pensum przydziela się rewalidację od 1 września 2022 r.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Dotychczas w zakresie pensum w ramach rewalidacji odwoływano się do orzeczenia dotyczącego zajęć korekcyjno-kompensacyjne. Zgodnie z tym wyrokiem wymiar pensum dla takich zajęć jest objęte art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, a konkretnie było to pensum nauczyciela szkoły lub przedszkola (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 15 marca 2013 r., IV SA/Wr 714/12). W dniu wydania tego orzeczenia w przepisach nie wyróżniało się bowiem odrębnego stanowiska nauczyciela prowadzącego zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Stanowisko dotyczące pensum w ramach rewalidacji w przeszłości podzielał także resort edukacji, odnosząc je także do zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
Oczywiście rewalidacja mogła znaleźć się też w kompetencjach tzw. nauczyciela wspomagającego, a wtedy obowiązywało pensum 20 godzin.
Po 31 sierpnia 2022 r. sytuacja uległa zmianie, ale jedynie częściowo. Nadal bowiem rewalidację w zakresie swoich obowiązków prowadzi tzw. nauczyciel wspomagający. Do jego zadań należy m.in. prowadzenie zajęć odpowiednich do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów, w szczególności zajęć:
W takim przypadku rewalidacja podlega 20-godzinnemu pensum nauczyciela wspomagającego.
Jednak, aby prowadzić rewalidację, nauczyciel wspomagający musi spełniać wymogi kwalifikacyjne w jednym z poniższych wariantów:
Dyrektor szkoły musi weryfikować, czy nauczyciel ma kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych. Uprawnienia do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych mają nauczyciele posiadający kwalifikacje w zakresie rodzaju niepełnosprawności ucznia.
Co ważne, możliwość prowadzenia rewalidacji przypisano także pedagogowi specjalnemu – od 1 września 2022 r. Otóż pedagog specjalny w ramach swojego pensum ma prowadzić zajęcia:
Także w tym przypadku pedagog specjalny, aby prowadzić zajęcia rewalidacyjne, musi spełniać wymogi kwalifikacyjne dla tych zajęć, tj. specjalista musi mieć przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej w specjalności uwzględniającej niepełnosprawność ucznia.
Które stanowisko wybrać? Przepisy nie rozstrzygają tej kwestii. Niemniej jednak można tu odwołać się do niewiążącej interpretacji Ministra Edukacji i Nauki z 26 sierpnia 2022 r. Otóż co do zasady rewalidację należy przydzielić w ramach stanowiska nauczyciela wspomagającego (czyli według 20-godzinnego pensum). Jej przydział na stanowisku pedagoga specjalnego (pensum określane przez organ prowadzący) jest możliwy jedynie, gdy:
Nie można jednak powierzać pedagogowi specjalnemu wyłącznie zajęć rewalidacyjnych. W ramach tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć musi on bowiem realizować również inne zadania. Do zadań tych należy m.in. prowadzenie zajęć specjalistycznych w ramach udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Nie jest wykluczone powierzenie zajęć rewalidacyjnych nauczycielowi, który nie zajmuje stanowiska tzw. nauczyciela wspomagającego ani pedagoga specjalnego. Jak bowiem wskazuje § 7 ust. 8 rozporządzenia MEN z 9 sierpnia 2017 r., zajęcia te powierza się nauczycielowi lub specjaliście z kwalifikacjami odpowiednimi do rodzaju niepełnosprawności ucznia. Tak ogólne sformułowanie oznacza, że rewalidację można przydzielić w istocie każdemu nauczycielowi z odpowiednimi kwalifikacjami i nie musi być to pedagog czy nauczyciel wspomagający. Z tego płynie wniosek, że zajęcia rewalidacyjne mogą być przydzielone w ramach stanowiska nauczyciela:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń