Jaka dokumentacja obowiązuje nauczycieli, którym przydzielono godziny pedagoga specjalnego? Czy pedagog specjalny prowadzi taką sama dokumentację, jak inni specjaliści w szkole? Sprawdzamy w przepisach.
Pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielają uczniom nauczyciele, wychowawcy grup wychowawczych oraz specjaliści wykonujący w przedszkolu, szkole i placówce zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w szczególności psycholodzy, pedagodzy, pedagodzy specjalni, logopedzi, doradcy zawodowi i terapeuci pedagogiczni (§ 4 ust. 2 rozporządzenia w sprawie pomocy psychologiczno-pedagogicznej). Pedagog specjalny prowadzi więc taką sama dokumentację, jak inni specjaliści w szkole.
Przedszkole, szkoła i placówka prowadzą dzienniki innych zajęć niż zajęcia wpisywane odpowiednio do dziennika zajęć przedszkola, dziennika lekcyjnego, dziennika zajęć w świetlicy oraz dziennika zajęć, o którym mowa w § 10 ust. 1, jeżeli jest to uzasadnione koniecznością dokumentowania przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej, w szczególności zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia odpowiednio dzieci, uczniów, słuchaczy lub wychowanków oraz zajęć związanych z kształtowaniem kompetencji zawodowych uczniów lub słuchaczy (§ 11 ust. 1 i 3 rozporządzenia w sprawie sposobu prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania).
Do dziennika innych zajęć, w przypadku zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, wpisuje się w porządku alfabetycznym:
Ponieważ przepis ten dotyczy działalności szkoły, to ma zastosowanie do wszystkich nauczycieli i specjalistów zatrudnionych w szkole. Natomiast na podstawie § 18 przywołanego rozporządzenia, pedagog, psycholog, logopeda, doradca zawodowy, terapeuta pedagogiczny lub inny specjalista zatrudniony w przedszkolu, szkole lub placówce prowadzi dziennik, do którego wpisuje tygodniowy rozkład swoich zajęć, zajęcia i czynności przeprowadzone w poszczególnych dniach, w tym informacje o kontaktach z osobami i instytucjami, z którymi współdziała przy wykonywaniu swoich zadań, oraz imiona i nazwiska dzieci, uczniów, słuchaczy lub wychowanków, objętych różnymi formami pomocy, w szczególności pomocą psychologiczno-pedagogiczną.
W przypadku prowadzenia zajęć z uczniami pedagog specjalny dokumentuje ich przebieg w dziennikach zajęć indywidualnych lub grupowych. Pozostałe działania i czynności dokumentuje odrębnie w dzienniku pracy danego specjalisty. Dokumentację uzupełniającą mogą stanowić wyniki badań i działań diagnostycznych, notatki z rozmów, wyniki obserwacji, itd. stanowiące potwierdzenie realizacji zadań określonych w § 24a rozporządzenia w sprawie pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń