Zgodnie z Kodeksem pracy, urlop bezpłatny trwający dłużej niż miesiąc co do zasady powoduje proporcjonalne obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego. Sprawdź, czy ta zasada ma zastosowanie do nauczycieli szkół feryjnych!
Specyfika stanu nieczynnego wyklucza możliwość udzielenia nauczycielowi w tym okresie urlopu wypoczynkowego, choć formalnie prawa do urlopu żaden przepis nauczyciela pozostającego w stanie nieczynnym nie pozbawia. Ponieważ nauczyciel w stanie nieczynnym nie ma możliwości wykorzystania urlopu w naturze, po wygaśnięciu stosunku pracy (upływie 6-miesięcznego okresu trwania stanu nieczynnego) przysługuje mu ekwiwalent pieniężny. Sprawdź, za ile dni urlopu przysługuje nauczycielowi ekwiwalent za urlop po stanie nieczynnym!
Nauczyciel szkoły feryjnej zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć. Urlop powinien zostać obliczony i udzielony (lub wypłacony za niego ekwiwalent, w razie niewykorzystania urlopu w naturze) oddzielnie dla każdej umowy o pracę nauczyciela. Dowiedz się, jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego nauczyciela w przypadku zatrudnienia nauczyciela na dwie następujące po sobie umowy na czas określony w szkole. Przekonaj się, kiedy w takiej sytuacji należy wypłacić ekwiwalent za urlop nauczyciela.
Od 1 stycznia 2011 r. dodatek uzupełniający wypłacany na podstawie art. 30a KN należy wliczać do podstawy wynagrodzenia urlopowego nauczycieli. Ta zmiana przepisów sprawia, że dodatek ten będzie wliczany m.in. do podstawy trzynastki już za 2010 r.
MEN opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagrodzenia i ekwiwalentu za urlop nauczycieli. Dzięki tej zmianie już nie będzie wątpliwości czy dodatek uzupełniający z art. 30a KN należy wliczać m.in. do podstawy trzynastki.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.