Pytanie: Nauczycielka w nowym roku szkolnym będzie miała obniżony wymiar zajęć. Czy jeśli zajdzie w ciążę i rozpocznie pobieranie zasiłku chorobowego przed wejściem w życie nowych warunków zatrudnienia, będzie miała prawo do zasiłku z uwzględnieniem pełnego etatu?
Pytanie: Nauczyciel zatrudniony do 31 sierpnia przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Czy jeśli zwolnienie zostanie wystawione na okres po 31 sierpnia to umowa ulegnie rozwiązaniu? Kto w takim wypadku wypłaca zasiłek?
Pytanie: Nauczyciele otrzymują dofinansowanie do opłat za kursy kwalifikacyjne i doskonalące, seminaria oraz inne formy doskonalenia zawodowego. Czy dofinansowanie, które otrzymują nauczyciele jest zwolnione z podatku i składek ZUS? Jeśli tak, jakie warunki muszą być spełnione?
Pytanie: Czy od dodatku wiejskiego za okres choroby i macierzyństwa należy naliczać składki ZUS?
Pytanie: Czy do podstawy wynagrodzenia za czas choroby powinien wchodzić dodatek do najniższego wynagrodzenia?
Pytanie: Jak należy liczyć składki na ubezpieczenie społeczne, fundusz zdrowia i podatek dochodowy od osób fizycznych nauczycielowi biorącemu udział w strajku? Czy podstawą do naliczenia składek ZUS i podatku będzie kwota, którą powinien otrzymać nauczyciel, gdyby pracował czy kwota wynagrodzeniu po odliczeniu za strajk?
Pytanie: Kiedy przysługuje zwolnienie od pracy i zasiłek w związku z koniecznością sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny (rodzice, współmałżonek)?
Pytanie: Nasz pracownik przebywa w szpitalu w związku z niezdolnością do pracy wynikłą z nadużycia alkoholu. Po wyjściu ze szpitala pracownik nadal jest niezdolny do pracy i choroba ta będzie trwała ponad 33 dni. Za ile dni wypłacić wynagrodzenie chorobowe i w którym momencie wypłatę zasiłku przejmie ZUS?
Pytanie: Pracownica przebywa na ciągłym zwolnieniu lekarskim. Po zmianie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę jej zasiłek jest niższy od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy należy uzupełnić podstawę zasiłku?
Pytanie: Nauczyciel jest zatrudniony w kilku szkołach. W jednej z nich na pełen etat i tu osiąga minimalne wynagrodzenie za pracę. W pozostałych placówkach jest zatrudniony na część etatu i nie otrzymuje z tego tytułu minimalnego wynagrodzenia. Czy składki na Funduszu Pracy odprowadza tylko główny pracodawca, u którego osiągnięte jest minimalne wynagrodzenie za pracę? A kto opłaca składki w przypadku nauczyciela, który w żadnej placówce nie osiąga minimalnego wynagrodzenia, ale suma wynagrodzeń przewyższa płacę minimalną?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty