Pytanie: Nauczycielka złożyła wniosek o urlop rodzicielski w wymiarze 6 tygodni bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (w sumie 26 tygodni urlopu od dnia porodu). W jakiej wysokości będzie otrzymywać zasiłek macierzyński przez ten okres?
Pytanie: Pracownicy zatrudnionej na czas określony przedłużono umowę o pracę do dnia porodu. Do tego dnia przebywała na zwolnieniu lekarskim (zasiłek chorobowy - ciąża 100%) Czy dzień porodu jest dniem wypłaty przez pracodawcę zasiłku chorobowego?
Pytanie: Jakie zmiany w Funduszu Pracy nastąpiły po 1 stycznia 2017 roku? Czy nadal zwolnienie z obowiązku opłacania składek dotyczy pracowników powracających z dodatkowego urlopu macierzyńskiego?
Pytanie: Czy dodatek za wysługę lat należy doliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nauczycielowi przebywającemu na urlopie wychowawczym?
Pytanie: Czy istnieje jeszcze dodatek do emerytury związany z istnieniem choroby zawodowej?
Pytanie: Jestem pracownikiem administracji. Stwierdzono u mnie zwyrodnienie kciuka obu dłoni oraz cieśnię nadgarstka - czy mogę starać się o chorobę zawodową i jakie są wtedy procedury? Nadmieniam, że pracuję głównie przy komputerze.
Pytanie: Dnia 28 lutego 2017 r. przerywam urlop rodzicielski, który wykorzystałam bezpośrednio po macierzyńskim i już nie wracam do swojego zakładu pracy, lecz od 1 marca 2017 r. zaczynam nową pracę w innej szkole. Czy będę tam zwolniona z opłacania składek na Fundusz Pracy przez 36 miesięcy?
Pytanie: Chcemy zatrudnić na zastępstwo pracownika niepedagogicznego przebywającego na urlopie wychowawczym w związku z zatrudnieniem w innym zakładzie pracy. Czy trzeba powiadomić pierwszego pracodawcę ? Co ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne?
Pytanie: Nauczycielka biblioteki wykorzystała łącznie 204 dni zwolnienia lekarskiego. Pierwsze w okresie od 22.02.2016 r. - 19.08.2016 r. (180 dni), po którym otrzymała orzeczenie o zdolności do pracy od lekarza medycyny pracy. Następnie od 05.10.2016 r. do 28.10.2016 r. ( 24 dni) przebywała na kolejnym zwolnieniu lekarskim. Po weryfikacji w ZUS okazało się , że jest to ta sama jednostka chorobowa i przekroczyła ona okres zasiłkowy. Dyrektor w piśmie wysłanym do nauczycielki poprosił, aby opowiedziała się ona, czy np. będzie się starała o świadczenie rehabilitacyjne. Jednakże nauczycielka w dniu dzisiejszym przyszła do pracy, twierdząc, że przecież jest już po zwolnieniu. Czy na pewno jest ona zdolna do pracy? Co powinien zrobić pracodawca?
Pytanie: O wystawienie zaświadczenia Rp-7 zwrócił się do nas pan, który był zatrudniony w latach 1981-1982 w jednej ze szkół na terenie gminy. Szkoły tej od dawna już nie ma, a gminna sieć przez te wszystkie lata kilkakrotnie ulegała zmianom. Nie ma jednak bezpośredniego następcy prawnego tej szkoły, a dokumenty (te, które zostały przekazane) są przechowywane w archiwum gminnym. Niestety żadnych akt osobowych tego pana nie ma, natomiast zachowały się karty płacowe z tamtych lat. Czy można wystawić zaświadczenie na druku Rp-7, jeśli nie ma dokumentacji kadrowej, z której wynikałby okres zatrudnienia, stanowisko, ewentualne urlopy bezpłatne itd.? Czy w tej sytuacji można tylko wystawić zwyczajne zaświadczenie, w którym wyjaśniona zostanie cała sprawa i wpisane zostaną uzyskane zarobki?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty