Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Reforma w pytaniach i odpowiedziach

Przepisy dotyczące nowego prawa oświatowego nie zawsze są jasne. Ich interpretacja wymaga często szczegółowych wyjaśnień i odniesień do różnych aktów prawnych. Dlatego w jednym miejscu przygotowaliśmy odpowiedzi na różne pytania związane z reformą. Uzyskaj odpowiedź na najtrudniejsze pytania. Eksperci Portalu Oświatowego udzielają szczegółowych wyjaśnień. Sprawdź, o co pytają nasi Czytelnicy!

53921652d33fccc11a9628c581d4d58301d987ee-xlarge

Archiwalny Przerwa między awansami po zmianie Karty Nauczyciela

Pytanie: Jakie będą okresy przerw między otrzymaniem stopnia awansu a rozpoczęciem stażu na kolejny stopień po nowelizacji Karty Nauczyciela?

Archiwalny Dwóch sekretarzy szkoły po reformie oświaty, obaj chronieni przed zwolnieniem z pracy – co zrobić

Pytanie: Jesteśmy byłym gimnazjum, który w ramach reformy oświaty stał się szkołą podstawową. W gimnazjum mieliśmy zatrudnionego sekretarza szkoły na pełen etat, lecz obecnie przebywa na urlopie rodzicielskim. W szkole podstawowej również jest  zatrudniona pani na tym stanowisku, która jest chroniona ze względu na wiek przedemerytalny. Jedną z tych osób musimy odwołać z funkcji sekretarza szkoły – którą?

Archiwalny Dodatkowe zatrudnienie w szkole wyższej nie wymaga zgody dyrektora

Pytanie: Czy nauczyciel zatrudniony w szkole w pełnym wymiarze godzin w liceum musi otrzymać zgodę dyrektora na dodatkowe zatrudnienie na wyższej uczelni?

Archiwalny Rada rodziców, samorząd uczniowski i rada pedagogiczna po włączeniu gimnazjum do szkoły podstawowej

Pytanie: Zespół szkół składający się z gimnazjum i szkoły podstawowej od 1 września 2017 r. funkcjonuje jako szkoła podstawowa – gimnazjum zostało włączone do szkoły podstawowej. Czy powinna funkcjonować jedna rada rodziców, jeden samorząd uczniowski? Czy też dla oddziałów gimnazjalnych osobna rada rodziców i osobny samorząd? Czy rady pedagogiczne powinny być wspólne z gimnazjum czy osobno?

Archiwalny Sprawdź, czy zgoda na dodatkowe zatrudnienie powinna trafić do akt osobowych w dodatkowym miejscu pracy

Pytanie: Z dniem 1 września zatrudniliśmy na 9/18 nauczycielkę przyrody. W swojej macierzystej szkole nauczycielka ta uzyskała zgodę dyrektora na zatrudnienie u nas. Czy powinniśmy w aktach osobowych tego nauczyciela mieć kopię tej zgody?

Archiwalny Rada rodziców w gimnazjum włączanym do podstawówki – co z finansami

Pytanie: Gimnazjum jest włączane do szkoły podstawowej. Czy rada rodziców likwidowanego gimnazjum, która zamyka swoje konto na wniosek banku, może zlikwidować swoje rozliczenia i nie przekazywać ich do wglądu dyrektorowi podstawówki?

Archiwalny Co stanie się z dyrektorem – menedżerem w razie włączenia gimnazjum do innej szkoły

Pytanie: W związku z włączeniem gimnazjum do szkoły podstawowej w roku szkolnym 2017/2018, aktualny dyrektor gimnazjum stanie się wicedyrektorem w szkole podstawowej (Dyrektor w gimnazjum jest zatrudniony jako menedżer. Jaki zatem powinien otrzymać zakres czynności na nowym stanowisku i jak powinno być ustalone jego wynagrodzenie?

Archiwalny Odwołania na stanowiskach kierowniczych związane z włączeniem gimnazjum do szkoły podstawowej

Pytanie: Jesteśmy szkołą podstawową, do której od 1 września włączone zostanie gimnazjum. Zgodnie z ustawą w szkole podstawowej pracownicy na stanowiskach kierowniczych zostaną z tych stanowisk odwołani. Kto powinien dokonać tych czynności, w jakim terminie należy wręczyć pismo odwołujące ze stanowiska kierowniczego?

Archiwalny Sprawdź, czy można przedłużyć powierzenie stanowiska wicedyrektora

Pytanie: W arkuszu organizacji szkoły, który został zatwierdzony przez organ prowadzący, ujęto stanowisko wicedyrektora. Czy dyrektor powinien jeszcze dodatkowo zwrócić się z odrębnym pismem do organu prowadzącego w sprawie opinii dotyczącej przedłużenia powierzenia stanowiska wicedyrektora?

Archiwalny Przekształcenie zespołu szkół z podstawówką i gimnazjum

Pytanie: Czy w aktualnej sytuacji (zmiana systemu oświaty) w roku szkolnym 2017/2018 zasadne jest utworzenie zespołu szkół z obecnie funkcjonującego gimnazjum i szkoły podstawowej? Czy w przypadku takiej decyzji rady gminy kurator oświaty ma obowiązek wyrazić swoje stanowisko i czy jest ono wiążące dla samorządu? Czy w przypadku powołania zespołu szkół, musi być ogłoszony konkurs na stanowisko dyrektora?

Najbliższa konsultacja

Brak konsultacji
w najbliższym czasie

Planowane konsultacje

Brak nadchodzących wydarzeń

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty