Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Reforma w pytaniach i odpowiedziach

Przepisy dotyczące nowego prawa oświatowego nie zawsze są jasne. Ich interpretacja wymaga często szczegółowych wyjaśnień i odniesień do różnych aktów prawnych. Dlatego w jednym miejscu przygotowaliśmy odpowiedzi na różne pytania związane z reformą. Uzyskaj odpowiedź na najtrudniejsze pytania. Eksperci Portalu Oświatowego udzielają szczegółowych wyjaśnień. Sprawdź, o co pytają nasi Czytelnicy!

Przekształcenie gimnazjum w szkołę podstawową – jak przeprowadzić rekrutację

Pytanie: Czy dyrektor gimnazjum, które od 1 września 2017 r. będzie szkołą podstawową, ma obowiązek wydania zarządzenia w sprawie rekrutacji do szkoły podstawowej? Jeśli tak, to jaka jest podstawa prawna takiego zarządzenia (oprócz uchwały rady gminy i zarządzenia wójta)?

Przekształcenie gimnazjum a kroki dyrektora wobec zawieszonego nauczyciela

Pytanie: Gimnazjum przekształca się w szkołę podstawową. Jakie kroki ma podjąć dyrektor w stosunku do nauczyciela zawieszonego w pełnieniu obowiązków służbowych?

Z którymi związkami zawodowymi należy skonsultować projekt arkusza organizacyjnego

Pytanie: Czy w celu uzyskania opinii na temat projektu arkusza organizacyjnego należy wszystkich trzech reprezentatywnych związków zawodowych, czy tylko do związku zawodowego działającego na terenie szkoły?

Przeniesienie klas do innej szkoły podstawowej, a w ślad za nimi – nauczycieli tej szkoły

Pytanie: Wygaszane gimnazjum będzie przekształcane w 8 letnią Szkołę Podstawową. W związku z tym dyrektor wygaszanego Gimnazjum chce przejąć część klas z pobliskiej, dużej Szkoły Podstawowej. ( np. 1-kl.I, 1-kl.II, 2-kl. III, 2- kl. IV, 2-kl. V oraz 2 kl. VI) czy ma taką możliwość? Dyrektor Szkoły Podstawowej, która będzie przekazywała część oddziałów wygaszanemu gimnazjum, chce przekazać też niektórych nauczycieli zarówno wychowawców klas I-III jak i nauczycieli przedmiotów. Na jakich warunkach mogą przejść nauczyciele Szkoły Podstawowej do nowo tworzonej szkoły z przekształcanego Gimnazjum?

ZFŚS emerytów – byłych pracowników po wygaszeniu gimnazjum

Pytanie: Nasze gimnazjum zostanie wygaszone w roku szklonym 2018/2019. Czy emeryci administracji i obsługi będą mogli korzystać z ZFŚS w innej placówce wskazanej przez organ prowadzący?

Sprawdź, czy wicedyrektor również podlega ograniczeniu podwójnego zatrudnienia

Pytanie: Czy wicedyrektor szkoły podstawowej zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć, lecz korzystający ze zniżki godzin, może pracować dodatkowo w innej szkole od 1 września 2017 r.?

Przedłużenie kadencji dyrektora liceum dopuszczalne, ale pod pewnymi warunkami

Pytanie: W tym roku upływa 5-letnia kadencja dyrektora liceum ogólnokształcącego. Czy w świetle obowiązujących przepisów można ją przedłużyć na następne 5 lat bez konkursu, czy też organ prowadzący musi rozpisać konkurs na stanowisko dyrektora?

Czy konieczny jest statut oddziału przedszkolnego od 1 września 2017

Pytanie: Czy w szkole podstawowej z oddziałem przedszkolnym wymagany jest od 1 września 2017 r. odrębny statut dla oddziału przedszkolnego?

Dalsze losy wicedyrektorów w obliczu nadchodzącej reformy oświaty

Pytanie: Jakie regulacje odnośnie wicedyrektorów obowiązują w nowych przepisach reformujących system oświaty?

Przedłużenie kadencji dyrektora kończącej się przed 1 września 2017 r.

Pytanie: Czy w świetle obecnie obowiązujących przepisów, organ prowadzący może przedłużyć powierzenie stanowiska dyrektorowi szkoły podstawowej, który zajmuje to stanowisko do końca 31 sierpnia 2017 r.?

Najbliższa konsultacja

Brak konsultacji
w najbliższym czasie

Planowane konsultacje

Brak nadchodzących wydarzeń

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty