MPiPS opublikowało projekt rozporządzenia, które na nowo ureguluje wysokość wynagrodzenia pracowników niepedagogicznych w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej oraz takich jednostkach jak CKE, KOWEZiU, ORE. Większość regulacji stanowi powtórzenie dotychczasowych przepisów. Zmiany w stosunku do obecnych regulacji obejmą m.in. wprowadzenie dodatku walutowego, podwyższenie wysokości dodatku specjalnego, dodanie nowego poziomu wysokości jednorazowej odprawy emerytalno - rentowej. Planowany termin wejścia w życie rozporządzenia to 1 września 2013 r..
Pracownicy niepedagogicznie wykonujący pracę w szkole mającej siedzibę za granicą, prowadzonej przez ministra właściwego ds. oświaty i wychowania, w przeciwieństwie do swoich odpowiedników zatrudnionych w urzędach konsularnych i placówkach dyplomatycznych, obecnie nie otrzymują części wynagrodzenia w walucie obcej. Nowe rozporządzenie przyznaje im dodatek za warunki pracy z tytułu wykonywania pracy za granicą (dodatek walutowy). Wprowadzenie tego dodatku ma na celu wyrównanie różnic w kosztach utrzymania w Polsce i za granicą. Dodatek ten będzie wypłacany w walucie stanowiącej środek płatniczy w państwie, w którym pracownik wykonuje pracę, a w przypadkach uzasadnionych zapewnieniem siły nabywczej pieniądza, na pisemny wniosek pracownika, w dolarach USA (USD).
Obecnie, z tytułu okresowego zwiększenia zakresu obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań albo ze względu na charakter pracy lub warunki jej wykonywania, możliwe było przyznanie dodatku specjalnego w kwocie nie przekraczającej 40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego pracownika. Nowe regulacje pozwalają przyznać w szczególnie uzasadnionych przypadkach dodatek specjalny w wysokości do 50% wynagrodzenia. Jest to dodatek fakultatywny, zatem to pracodawca zdecyduje o możliwości i zasadności przyznania pracownikowi tego dodatku w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia.
W stosunku do dotychczasowych przepisów o dodatku za wysługę lat, usunięto zapis, który wiązał zasady liczenia stażu pracy z podstawowym i dodatkowym zatrudnieniem. Z uwagi na brak definicji tych pojęć, przepis ten, jako niejednoznaczny i mogący nasuwać wątpliwości w praktyce stosowania, uznano za zbędny.
Nowe rozporządzenie wprowadza jeszcze jedną, najwyższą, kategorię odprawy emerytalno - rentowej w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia dla pracowników, którzy przepracowali co najmniej 20 lat. Taki poziom odprawy ma zastosowanie do pracowników większości państwowych jednostek budżetowych.
W projekcie rozporządzenia ustalono odrębną tabelę miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników placówek doskonalenia nauczycieli, w tym Centrum Edukacji Nauczycieli Szkół Artystycznych, Krajowego Centrum Edukacji Rolniczej, Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Kwoty wynagrodzeń będą kształtowały się w granicach 1.130 - 9.500 zł. Takie wynagrodzenie otrzymają także pracownicy Ośrodka Rozwoju Edukacji i Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej.
Nowe przepisy wprowadzą też nowe stanowiska w placówkach doskonalenia nauczycieli tj. m.in.:
Wykaz stanowisk uprawnionych do dodatku funkcyjnego został uzupełniony o stanowiska funkcyjne pracowników placówek doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym tj. m.in. zastępcy głównego księgowego, kierownika zespołu, pełnomocnika dyrektora, audytora wewnętrznego i in.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń