Od 17 sierpnia 2024 r. obowiązuje nowy druk świadectwa ukończenia kursu kwalifikacyjnego w placówkach doskonalenia nauczycieli. Druk uwzględnia zabezpieczenia wynikające z przepisów o dokumentach publicznych. Poza tym na placówki nałożono obowiązek prowadzenia nowego rejestru blankietów świadectw ukończenia kursu kwalifikacyjnego.
Wiemy już, jak będzie wyglądał nowy wzór świadectwa ukończenia kursu kwalifikacyjnego wydawany przez placówki doskonalenia nauczycieli. Wzór ten będzie uwzględniał zabezpieczenia przed fałszerstwem obowiązujące dla dokumentów publicznych. Poza tym placówki doskonalenia będą musiały prowadzić nowy rejestr blankietów takich świadectw. Nowelizacja rozporządzenia, w której wprowadza się te zmiany, ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu.
Wymogi na stanowisko dyrektora placówki doskonalenia nauczycieli uregulowano w odrębnym rozporządzeniu MEN. Chcesz objąć funkcję dyrektora placówki doskonalenia nauczycieli? Sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić.
Dyrektor placówki doskonalenia nauczycieli również podlega powołaniu i odwołaniu z funkcji kierowniczej. Jak się jednak okazuje, nie są to te same zasady, co w przypadku innych placówek.
Do uzgodnień wewnętrznych i konsultacji społecznych skierowano projekt nowego rozporządzenia w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli. W stosunku do obecnych przepisów zmiany mają objąć katalog podmiotów, które mogą prowadzić doskonalenie nauczycieli.
Funkcjonowanie placówek doskonalenia nauczycieli zostało dostosowane do przepisów o nadzorze pedagogicznym, które weszły w życie z początkiem września 2015 r. Zmieniły się także zasady akredytacji placówek po 31 grudnia 2017 r. Poznaj szczegóły zmian, które obowiązują od 13 kwietnia 2016 r.
Wobec obniżania wieku rozpoczynania w przedszkolach i szkołach nauki języka obcego, MEN planuje zachować możliwość prowadzenia przez placówki doskonalenia nauczycieli kursów kwalifikacyjnych w zakresie: przygotowania pedagogicznego do nauczania języka obcego oraz wczesnego nauczania języka obcego. Kursy te poprowadzą jednak tylko placówki z akredytacją.
Dnia 31 października weszło w życie rozporządzenie MEN z 26 października 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli. Zmiana przepisów ma służyć dostosowywaniu działań tych placówek do rzeczywistych potrzeb szkół uwzględniających wnioski z nadzoru pedagogicznego oraz wyniki egzaminów zewnętrznych. Zakres wspomagania będzie wynikać z analizy indywidualnej sytuacji szkoły i odpowiadać na jej specyficzne potrzeby, a punktem wyjścia wszelkich działań będzie rzetelna diagnoza potrzeb.
MPiPS opublikowało projekt rozporządzenia, które na nowo ureguluje wysokość wynagrodzenia pracowników niepedagogicznych w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej oraz takich jednostkach jak CKE, KOWEZiU, ORE. Większość regulacji stanowi powtórzenie dotychczasowych przepisów. Zmiany w stosunku do obecnych regulacji obejmą m.in. wprowadzenie dodatku walutowego, podwyższenie wysokości dodatku specjalnego, dodanie nowego poziomu wysokości jednorazowej odprawy emerytalno - rentowej. Planowany termin wejścia w życie rozporządzenia to 1 września 2013 r..
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.