8 listopada 20204 r. ogłoszono tekst jednolity rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.
Wzrost stawek wynagrodzenia zasadniczego zapowiedział wiceminister pracy. Już niebawem ukaże się projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Nie będą to jednak stawki na poziomie ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Do 31 marca 2023 r. szkoła, przedszkole i placówki prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego muszą ustalić prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego i wypłacić to świadczenie. Dotyczy to nie tylko nauczycieli, ale również pracowników niepedagogicznych. Którym pracownikom niepedagogicznym należy się trzynastka za 2022 r., a którzy nie mogą jej otrzymać? Jakie okoliczności pozbawiają prawa do trzynastki, a które pozwalają wypłacić ją mimo nieprzepracowania połowy roku? Na te oraz inne pytania odpowiada ekspert.
Każdy pracownik niepedagogiczny może teoretycznie nabyć prawo do trzynastki, jeżeli spełnia wymagania określone w ustawie z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Oznacza to, że przyznanie dodatkowego wynagrodzenia rocznego nie zależy od zajmowanego stanowiska pracy. W kontekście prawa do trzynastki za 2022 r. należy więc rozpatrywać:
Co do zasady pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. W przepisach zaznaczono jednak, że pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy (art. 2 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej).
W praktyce jednak niektórzy pracownicy szkoły nie otrzymają dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Co ważne, brak prawa do trzynastki może dotyczyć także osób pozostających w stosunku pracy w ciągu całego roku kalendarzowego. W artykule omówiono, jakie czynności wykonać ustalając prawo do trzynastki i obliczając jej wysokość. Opisane zasady opatrzono przykładami z praktyki szkolnej.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
3 383 zł, a od lipca 3 450 zł brutto – tyle na wynieść ustawowe wynagrodzenie minimalne w 2023 r. Dwukrotny wzrost pensji minimalnej zapowiedział niedawno rzecznik prasowy rządu. Jak podwyżka wpłynie na wynagrodzenia pracowników oświaty?
Od 1 listopada 2021 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Przewiduje ono m.in. wzrost minimalnego wynagrodzenia zasadniczego od 1 stycznia 2022 r. Sprawdź, czy wydanie nowego rozporządzenia oznacza konieczność zmiany regulaminu wynagradzania pracowników szkoły.
1 listopada 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z 25 października w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Poprzednie rozporządzenie w tej sprawie utraciło moc. Sprawdź, co się zmieniło w stosunku do pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w szkołach i innych placówkach oświatowych prowadzonych przez samorząd.
W umowie o pracę musi znaleźć się m.in. zapis dotyczący przysługującego wynagrodzenia. W szkołach samorządowych jest to o tyle kłopotliwe, że wysokość wynagrodzenia wynika z przepisów rozporządzenia, a dodatkowo wynagrodzenie składa się z kilku składników, których wysokość zmienia się w czasie trwania zatrudnienia. Sprawdź, jak ustalić wysokość wynagrodzenia pracownika samorządowego w umowie o pracę, aby każdorazowa zmiana jego wysokości nie powodowała konieczności zmiany treści umowy o pracę.
Inflacja i wzrost kosztów życia uzasadnia, aby wynagrodzenie pracowników wzrastało każdego roku. Sprawdź, jak wprowadzić do regulaminu wynagradzania pracowników samorządowych gwarancję corocznej waloryzacji wynagrodzenia oraz jakie wiąże się z taką decyzją ryzyko.
Coroczny wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę sprawia, że konieczna staje się podwyżka wynagrodzenia zasadniczego pracownikom zajmującym stanowiska o najniższym wynagrodzeniu. W ten sposób, z roku na rok, coraz mniejsza staje się różnica między poziomem wynagrodzenia na stanowiskach niższego i wyższego szczebla. Sprawdź, jakie roszczenia mogą mieć z tego tytułu pozostali pracownicy szkoły.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.