Planowane od nowego roku zmiany w systemie wynagradzania nauczycieli mają uelastycznić płace w oświacie. Wynagrodzenia nauczycieli będą mieć bardziej motywujący charakter. Zmienią się także zasady liczenia średnich wynagrodzeń - obniży to wysokość dodatku uzupełniającego, lecz dopiero za 2014 rok.
Średnie wynagrodzenie nauczycieli, jak dotychczas, choć nazwane wskaźnikami, będą stanowić dla:
Organ prowadzący jest zobowiązany wydatkować w ciągu roku kalendarzowego łącznie na wynagrodzenia nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego kwotę równą sumie iloczynów etatów nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego z poszczególnych miesięcy roku kalendarzowego i powyższych wskaźników.
Dotychczas, organy prowadzące, określały dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego:
Organy prowadzące nadal będą mogły zwiększać środki na wynagrodzenia nauczycieli, w tym podwyższać minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego jednakże już nie tylko z dochodów własnych, lecz także ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej.
Aby ustalić czy dany organ prowadzący będący jednostką samorządu terytorialnego osiągnął średnie wynagrodzenia nauczycieli (odpowiedni wskaźnik) dla wszystkich stopni awansu łącznie, do 20 stycznia każdego roku organ ten przeprowadzi analizę wysokości środków na wynagrodzenia nauczycieli, wydatkowanych w poprzednim roku kalendarzowym. Różnica pomiędzy kwotą, którą organ prowadzący powinien wydać na wynagrodzenia nauczycieli a kwotą wydaną w danym roku, będzie dzielona między nauczycieli.
Dodatek uzupełniający otrzymają tylko ci nauczyciele, którzy byli zatrudnieni i pobierali wynagrodzenie za pracę w roku, dla którego ustalono kwotę różnicy. Dodatek uzupełniający będzie wypłacany, jak dotychczas do 31 stycznia następnego roku. O przyznaniu dodatku nie będzie już decydowało to, czy na danym stopniu awansu osiągnięto średnie wynagrodzenia. Dzięki temu, organ prowadzący będzie mógł najlepszym nauczycielom zagwarantować najwyższą płacę - nawet kosztem nauczycieli posiadających inny, choćby wyższy stopień awansu. Ważne jest tylko by suma wydatków poniesionych na wynagrodzenia wszystkich nauczycieli odpowiadała kwocie, którą organ prowadzący jest zobowiązany wydać . Dodatek będzie przysługiwał w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia oraz osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego.
Od 1 stycznia 2014 r. dodatek wiejski będzie składnikiem wynagrodzenia nauczycieli - dotychczas wraz ze świadczeniami z ZFŚS, dodatki socjalne nie były tak traktowane. W konsekwencji, wydatki poniesione przez jednostki samorządu terytorialnego na wypłatę dodatku wiejskiego, będą wliczane do średnich wynagrodzeń, co w sposób oczywisty przełoży się na mniejszą różnicę między wydatkami, które organy prowadzące powinny ponieść a poniesionymi na wynagrodzenia nauczycieli. Wiadomo, im mniejsza różnica, tym mniejsza pula środków do podziału pomiędzy nauczycieli w ramach dodatku uzupełniającego.
Nauczycielowi dyplomowanemu, którzy uzyska tytuł honorowy profesora oświaty, jednorazową gratyfikację pieniężną w wysokości sześciokrotnej stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego posiadającego tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym, wypłaci minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, a nie jak dotychczas organ prowadzący.
Nowe przepisy umożliwią samorządom bardziej elastyczne zarządzania wynagrodzeniami nauczycieli. Dotychczas, w wyniku rocznej analizy, często okazywało się, że organy prowadzące łącznie wypłacały sumę średnich wynagrodzeń jednakże płaciły więcej niż muszą na niektórych stopniach awansu zawodowego, a w konsekwencji musiały znajdować dodatkowe środki, by wypłacić dodatki uzupełniające na innych stopniach awansu zawodowego, dla których nie osiągnięto średniej.
W związku z tym, że przepisy Karty Nauczyciela mają zmienić się z dniem 1 stycznia 2014 r., powyższe zmiany co do liczenia średnich wynagrodzeń oraz dodatku uzupełniającego będą miały zastosowanie dopiero od przyszłego roku. Oznacza to, że dodatek uzupełniający za 2013 rok nauczyciele otrzymają na dotychczasowych zasadach.
O planowanych zmianach w Karcie Nauczyciela przeczytasz także w artykułach:
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń